Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Ląstelė

Ląstelė

  
 
 
1234567
Aprašymas

Gyvieji organizmai sudaryti iš ląstelių. Bendras ląstelės sandaros planas. Branduolio reikšmė. Branduolėliai, jų reikšmė. Mitochondrijos. Ribosomose sintetinami baltymai. Endoplazminis tinklas. Goldžio aparatas. Darbas iliustruotas.

Ištrauka

Gyvieji organizmai sudaryti iš ląstelių

Apie 1830 m. Matijas Šleidenas konstatavo, kad visi augalai yra sudaryti iš ląstelių, o Teodoras Švanas paskelbė tokį pat teiginį apie gyvūnus. Šie vokiečių mokslininkai apibendrino ne vien savo tyrimų, bet ir daugelio kitų mokslininkų, tyrusių audinius mikroskopais, duomenis. Šiandien neabejojame, kad visi mūsų aplinkos organizmai sudaryti iš ląstelių.
Organizmai gali būti sudatyti iš vienos ląstelės, tačiau daugelis jų, kaip ir mes patys, - daugialąsčiai. Ląstelė nėra vien struktūrinis vienetas. Ji kartu ir funkcinis atskirų organų ir viso organizmo vienetas.


Bendras ląstelės sandaros planas

Ląstelė yra elementari vientisa gyva sistema, susidedanti iš dviejų pagrindinių, nenutrūkstamai tarpusavyje susijusių dalių – citoplazmos ir branduolio. Branduolys apgauptas apvalkalu ir turi sulčių (nukleoplazmos), chromatino ir branduolėlius. Citoplazmoje yra daug susiformavusių struktūrų, išsidėsčiusių daugiau ar mažiau vienalytėje jos dalyje – vadinamojoje hialoplazmoje. Vienos jų yra bendros įvairiausių ląstelės struktūros – tai mitochondrijos, Goldžio kompleksas, ląstelės centras; augalinių ląstelių bendros yra taip pat plastidės. Kadangi kiekviena minėtų įvairių citoplazmos struktūrų turi dėsningas sandaros ir elgesio įvairiais ląstelės gyvybinės veiklos periodais ypatybes, imta manyti, kad jos visos atlieka tam tikras funkcijas. Dėl to jas pradėta lyginti su viso organizmo organais, ir atsirado terminas "organoidas"; minėtos struktūros, būdamos bendros įvairiausių ląstelių, matyt, atlieka svarbiausias universalias funkcijas, todėl ir imtos vadinti bendro tipo organoidais.


Branduolio reikšmė

Branduolys – būtinas visų ląstelių, ir gyvūninių, ir augalinių komponentas. Branduolys ir citoplazma sudaro abipusiškai priklausomą sistemą, kurios abu komponentai negali ilgesnį laiką egzistuoti autonomiškai. Dauguma ląstelių turi vieną branduolį. Neretai vienoje ląstelėje (pavyzdžiui, kepenų arba žinduolių seilių liaukų) galima rasti du ar net tris branduolius. Yra ir daugiabranduolinių ląstelių, kur branduolių gali būti kelios dešimtys.
Branduolio forma daugiausia priklauso nuo ląstelės formos; ji gali būti ir visiškai netaisyklinga. Pavyzdžiui, apvalių ar panašių į rutulį, kubo formos arba daugiasienių ląstelių branduoliai paprastai yra apvalūs. Ištysusių, ritinio arba prizmės formos ląstelių (raumenų, kai kurių epitelinių audinių) branduoliai dažniausiai esti elipsės formos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-13
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis982.34 KB
AutoriusEdita
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2003 m
Klasė/kursas10
Mokytojas/DėstytojasD. Ramančiauskienė
Švietimo institucijaTelšių r. Tryškių Lazdynų Pelėdos vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lastele [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Telšių r. Tryškių Lazdynų Pelėdos vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
  • D. Ramančiauskienė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą