Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Ląstelių dalinimosi būdai

Ląstelių dalinimosi būdai

  
 
 
12345678
Aprašymas

Prokariotų ląstelių dalijimasis. Dalijimasis. Prokariotų ląstelės dalijimasis skilimo būdu (dvinaris dalijimasis). Dauginimasis nelytiniu būdu. Eukariotų chromosomos ir ląstelės ciklas. Dvigubos chromosomos. Eukariotų ląstelių dalijimasis. Kaip dalijasi gyvūnų ląstelės. Profazė. Prometafazė. Metafazė. Anafazė. Telofazė. Kaip dalijasi augalų ląstelės.

Ištrauka

Kaip atsiranda žmogus? Kiekvieno iš mūsų gyvybė prasidėjo nuo vienintelės ląstelės, kuri susidarė susiliejus kiaušialąstei ir spermatozoidui. Ir labai greitai, per devynis mėnesius, iš vienos ląstelės užaugome žmogučiais, turinčiais jau trilijonus ląstelių. Kaip tai atsitinka? Ląstelei dalijantis, iš vienos ląstelės susidarė daug ląstelių, todėl mūsų organi/mas ėmė augti. Ląstelės dalijasi ir suaugusio žmogaus organizme, kai susidėvėjusius audinius reikia atnaujinti.
Nurodymai ląstelėms kaip jos turi daugintis yra užprogramuoti genuose. Organizmui vys- tantis, šie genai visose ląstelėse įjungia dauginimosi programą. Tačiau, kai suaugame, dauguma lą- stelių nebesidaugina (pvz., nervinės ląstelės). Kitos ląstelės dauginasi nuolatos, tačiau tik tos, kurios turi vis atsinaujinti (odos, kraujo kūneliai).

Gerai žinomi prokariotai - bakterijos. Jos yra vienaląstės, neturi branduolio ir kitų organoidų, būdingų eukariotams.
Prokariotai turi tik vieną chromosomą
Chromosomoje yra ląstelės genetinė medžiaga kartu su baltymais. Prokariotai turi tik vieną chromosomą, o ją sudaranti DNR yra kartu su nedideliu kiekiu baltymų. Eukariotų kiekvienos chromosomos komplekse tokių baltymų kur kas daugiau.
Elektroniniu mikroskopu darytose nuotraukose bakterijos chromosoma atrodo kaip tamsesnė, netaisyklingos formos dėmė. Ši ląstelės vieta vadinama nukleoidu (lot. nucleus -branduolys + gr. eides - panašus). Nuo branduolio ji skiriasi, nes neturi apvalkalo. Gerokai padidinta chromosoma atrodo kaip suraizgytas žiedas, viena vieta prisitvirtinęs prie ląstelės membranos vidinio paviršiaus. Chromosomos ilgis apie 1000 kartų didesnis už visos ląstelės ilgį - štai kodėl ji turi būti sulankstyta.
Dalijimasis
Dauginantis nelytiniu būdu pakanka vienintelės motininės ląstelės. Jos palikuonys - visiškai tokie pat kaip motininė ląstelė, nes abiejų ląstelių genų rinkiniai tokie pat. Prokariotai dauginasi nelytiniu būdu, jų ląstelėms dalijantis pusiau. Šis procesas vadinamas skilimu, arba dvinariu dalijimusi, nes susidaro dvi [lot. binarius - sudėtas iš dviejų dalių vert. pastaba] dukterinės ląstelės, abi tokios pat kaip buvusi motininė. Prieš pasidalijimą DNR padvigubėja - susidaro dvi chromosomos, prisijungusios prie plazminės membranos. Po to ląstelė ima tįsti į ilgį, nusitempdama po vieną chromosomą į būsimąsias naujas ląsteles. Kai ląstelės ilgis maždaug padvigubėja, plazminė membrana ima augti į vidinę pusę tol, kol susidaro sienelė, dalijanti buvusią ląstelę į dvi gana lygias dalis.
Mūsų žarnyne gyvenanti bakterija žarnyno lazdel (Escherichia coli), esant palankioms sąlygoms, dalijasi pi siau kas 20 minučių. Taip per kokias septynias valandas i vienos ląstelės gali susidaryti jų visas milijonas! Tačiau dai gumos bakterijų kartos pasikeičia per 1-3 valandas, o ki kurių - net per 24 valandas ir dar rečiau. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-20
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis432.62 KB
AutoriusAlina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus r. Nemenčinės Gedimino gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lasteliu dalinimosi budai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus r. Nemenčinės Gedimino gimnazija
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą