Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Kvėpavimas

Kvėpavimas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Apie kvėpavimą: Ameba, Sliekas, Žuvys, Žiogas, Žmogus. Oro kelias į plaučius. Dujų apykaita.

Ištrauka

Viename šaukšte kūdros vandens arba dirvožemio saujoje yra tūkstančiai pirmuonių. Šiems mažyčiams vienaląsčiams organizmams priklauso tiek nepastovios formos, tiek įmantrius kiautus turinčios rūšys, kurios kelis šimtus kartų mažesnės už smeigtuko galvutę.
Pirmuonis, kurio ląstelė neturi pastovios formos- ameba. Ameba panaši į mažytį drebučių maišelį. Jos vienintelę ląstelę supa plazminė membrana. Ameba juda keisdama savo formą, o maitinasi apgaubdama maistą ir įsitraukdama jį vidun. Kvėpuojant amebai, oro deguonis pro plazminę membraną difuzijos būdu patenka į amebos ląstelę. Kvėpavimo reakcijų metu mitochondrijose susidaręs anglies dioksidas ir vanduo difuzijos būdu pašalinamas pro plazminę membraną į aplinką.

Sliekai kvėpuoja pro drėgną odą. Dirvožemyje esantis deguonis difuzijos būdu pro odos ląsteles patenka į kūno viduje esančias kraujagysles. Kraujas išnešioja deguonį po visą kūną ir surenka anglies dioksidą, kuris į orą pašalinamas taip pat pro odą. Šviečiant saulei, nuo slieko odos paviršiaus išgaruoja vanduo, oda apdžiūsta ir deguonis per sausą odą nebegali patekti į slieko organizmą, todėl sliekai žūva.

Varliagyviai sugeria dujas pro odą, kuri atstoja kvėpavimo organą. Dauguma varliagyvių turi ir plaučius. Žuvys kvėpuoja žiaunomis.
Žiaunos – tai daugybė plonų lapelių, pro kuriuos vyksta dujų apykaita su vandeniu. Žiaunas turi dauguma vandenyje gyvenančių gyvūnų, tarp jų moliuskai, vabzdžiai ir žuvys. Žuvies žiaunos sudarytos iš žiaunų lapelių, prisitvirtinusių prie kremzlės arba kaulo lankų. Žuvų žiaunos savo forma primena plunksnas. Žiaunose gausu kapiliarų, į kuriuos patenka vandenyje ištirpęs deguonis, o iš jų į vandenį – anglies dioksidas. Žuvis įsiurbia vandenį pro burną. Vandeniui tekant virš žiaunų lapelių deguonis pereina į žuvies kraują. Kraujyje esantis anglies dioksidas išeina pro žiaunas į vandenį. Žuviai išsižiojus, vandens srovė patenka į burną, bet čia ilgai neužsibūna, nes pasikelia žiaunų dangteliai ir vanduo išmetamas lauk. Taip žiaunos yra nuolat skalaujamos vandens. Žuvų žiaunos yra ertmėje už žuvies galvos, tačiau kitų gyvūnų žiaunos būna kūno išorėje. Daugelis maisto filtruotojų, pavyzdžiui, dvigeldžiai moliuskai, austrės ir gigantiniai rykliai, žiaunomis taip pat renka maistą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-27
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis9.9 KB
AutoriusAivaras
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas7
Mokytojas/DėstytojasA. Jaruševičienė
Švietimo institucijaKauno Žaliakalnio pagrindinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kvepavimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno Žaliakalnio pagrindinė mokykla / 7 Klasė/kursas
  • A. Jaruševičienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą