Išplėstinė paieška
 
 
 

Ausys

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Ausies sandara. Atlėpusių ausų operacijos. Kodėl kartais trūksta būgnelis ir kaip to išvengti? Kas silpnina klausą? Kokius klausos pokyčius sukelia triukšmas? Nukenčia ne tik klausa. Apsauga nuo triukšmo. Vaikų vidurinės ausies uždegimas. Ūminis bakterinis vidurinės ausies uždegimas. Skausmo malšinimas. Apribojimai. Vizitai pas gydytoją. Kaip apsaugoti vaiką, kad ausies uždegimai nepasikartotų. Kaip tausoti klausą. Kada atsiranda prikurtimas? Ūžesiai ausyse - kitų ligų simptomas. Ar žinote, kad... Papildymas. Gyvūnų klausa.

Ištrauka

Skiriama išorinė, vidurinė ir vidinė dalys.
Išorinę ausį sudaro ausies kaušelis ir išorinė klausomoji landa.
Išorinę ausį nuo vidurinės skiria būgnelis.
Vidurinėje ausyje yra klausomieji kauleliai bei šiek tiek oro, kuris ateina per klausomąjį vamzdį.
Vidurinės ausies sraigėje ir pusratiniuose kanaluose yra skysčio – endolimfos.
Tarp būgnelio ir vidinės ausies išsidėstę trys nuosekliai sujungti klausomieji kauleliai:plaktukas, priekalas ir kilpa.
Klausomieji kauleliai reguliuoja būgnelio virpesius.
Svyravimai skystyje veikia vidinės ausies receptorius. Sudirginti jie siunčia impulsus smegenims.

Vidinėje ausyje yra išsidėstę trejetas pusratinių kanalų bei prieangis – pusiausvyros jutimo organai.
Pusratiniuose kanaluose yra praplatėjimai – ampulės, o jose – dinaminės pusiausvyros jutimo receptoriai: sukant galvą ar kūną tam tikrame pusratiniame kanale esantis skystis (endolimfa) juda ir sudirgina apmulių receptorius.
Ampulių receptoriai padengti želatininės konsistencijos (ŽK)kupolu – skystoka medžiaga.
Prieangyje yra dvi dalys – tai apvalusis ir pailgasis maišeliai, kuriuose yra receptoriai – dėmės, suvokiantys kūno statinę pusiausvyrą: greitėjant ar lėtėjant kūno judėjimui receptoriai, padengti ŽK sluoksniu ir kristalais , yra veikiami mechaniškai (spaudžiami arba tempiami). Tai atlieka kristalai. Iš receptorių impulsas sklinda į smegenis.

Atlėpusių ausų operacijos
Ausis yra tokia pat nepakartojama kaip pirštų atspaudas. Ausies vijoklį galima sulyginti su labirintu. Ausis gali būti neįprastai didelė arba mažytė. Vienų žmonių ausies kaušelis yra gerai išsivystęs, apvalus, kitų - sunykęs. Kaušelio viršūnė kartais turi nedidelį smailumą arba yra visai apvali. Atskirų individų ausys būna atlėpę arba prigludę prie galvos. Kairė ausis gali labai skirtis nuo dešinės.
Įvairių rasės žmonės turi įvairias ausis. Didžiausias ausis nešioja Polinezijos gyventojai, mažiausias - afrikiečiai. Aišku, skiriasi ne tik ausies dydis, bet ir forma. Daugelis net nepastebi savo ausų. Deja, kartais ausies forma ir dydis yra tokie kraštutinai neįprasti, kad žmogus ima varžytis. Tuomet gali padėti plastinis chirurgas.
Dažniausia kreipiamasi į plastinį chirurgą dėl atlėpusios ausies. Plastinės operacijos metu ausis prilipdoma arčiau prie galvos. Beveik penki procentai mūsų žemės gyventojų turi atlėpusias ausis. Ne visose tautose manoma, kad tai yra defektas. Liaudyje vyrauja nuomonė, kad atlėpusios ausys prisiglaus savaime, jeigu miegosi susukęs jas į triūbelę arba nakčiai stangriai apsivyniosi galvą skarele. Tai yra gryna nesąmonė. Ausies forma kaip ir dydis apsprendžiami prieš gimstant. Gimus, beveik niekas, išskyrus plastinį chirurgą , negalės tos formos pakeisti.
Ausis gali atrodyti atsikišusi dėl daugybės priežasčių. Vienu atveju tai bus per didelis kaušelis, kitu vos iškilusi vijoklio raukšlė. Jeigu per gili valtelės formos vagelė, tuomet atsikiš ausies viršūnėlė. Nuo tokios įvairovės priklausys ir plastinės operacijos būdas. Operacija gali būti labai paprasta arba labai sudėtinga. Tikslas kurio siekia chirurgas – natūralios formos ausis su natūraliu iškilimu ir normaliu prilenkimo kampu. Pasiekti absoliučios simetrijos tarp abiejų ausų beveik neįmanoma. Bet ir pastebėti nežymų skirtumą tarp abiejų ausų dėl natūralių kriauklės įdubimų yra neįmanoma.
Pacientai operuojami nuo penkių metų amžiaus. Tuomet beveik visai baigiasi ausies augimas (operacija nesutrikdo ausies vystymosi). Rekomenduojama operuoti vaiką ir anksčiau, jeigu ausies forma sudarkyta labai aiškiai. Tik taip galima išvengti emocinio streso, prieš pradėjus vaikui lankyti mokyklą. Kita vertus, chirurgas nesutiks operuoti vaiko, kol jis pats nesuvoks tokios anomalijos ir neprašys taisyti ausų. Gydymo eiga daug lengvesnė ir rezultatai geresni, jeigu pacientas pats trokšta pokyčių. Jau ketverių - penkių metų amžiaus vaikai gali norėti operuotis. Kitiems toks noras kyla sulaukus aštuonių - dvylikos metų. Kaip taisyklė, nežiūrint ką begalvotų vaiko tėvai, plastinis chirurgas atsižvelgs tik į mažojo paciento norus.
Ar turi tėvai padrąsinti savo vaiką operuotis ausis? Jeigu vaikas suerzintas kasdienių patyčių dėl savo ausų, turite apie tai pagalvoti. Tačiau jeigu jis net nepastebi atlėpusių ausų arba nesiskundžia įžeidinėjimais, neverta kelti šios problemos. Daugelis mano kolegų pastebėjo, kad tokie vaikai yra žymiai karingesni. Tai neturi jokio mokslinio pagrindimo. Matyt, nuolat pašiepiamas mokykloje ir kenčiąs patyčias vaikas tampa piktesnis ir pasiruošęs savigynai.
Vyresnio nei ketverių metų amžiaus vaikas jau yra puikus kandidatas plastinei operacijai. Taip pat nieko stebėtino, jeigu suaugęs žmogus, neturėjęs sąlygų operuotis vaikystėje, kreipsis pagalbos į plastinį chirurgą.
Kiekviena operacija individualiai parenkama pacientui. Apžiūrėjęs ligonį, plastinis chirurgas nuspręs, kuri technika yra efektyviausia koreguojant iškilusią problemą. Galimas dalykas net tuomet kai viena ausis atlėpusi, jums bus pasiūlyta abiejų ausų operacija. Mat tik taip galima pasiekti estetinį balansą. Jeigu kitos pusės ausis absoliučiai normali ir jos kraštelis pakilęs nuo galvos ne daugiau 15 mm, operuojama tik viena ausis.
Operacijos, priklausomai nuo apimties, trunka vidutiniškai dvi valandas. Nuskausminama vietiškai arba sukėlus bendrinę nejautrą. Paaugliams geriausiai tiktų vietinė anestezija. Operacijos metu skausmo nejaučiama ir pacientas išlieka sąmoningas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-19
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis49.22 KB
Autoriussteponas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaKauno Aleksandro Stulginskio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ausys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno Aleksandro Stulginskio vidurinė mokykla / 12 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą