Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Viršutinių galūnių kaulai ir jų jungtys

Viršutinių galūnių kaulai ir jų jungtys

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Pečių lankas. Raktikaulis. Mentė. Pečių lanko jungtys. Krūtinkaulinis raktikaulio sąnarys. Petinis raktikaulio sąnarys. Mentės raiščiai. Rankos griaučiai. Žastikaulis. Alkūnkaulis. Stipinkaulis. Plaštakos kaulai. Riešakauliai. Delnakauliai. Rankos pirštų kaulai. Sezamoidiniai kaulai. Rankos kaulų jungtys. Peties sąnarys. Peties sąnario mechanika. Alkūnės sąnarys. Alkūnės sąnario mechanika. Dilbio kaulų tarpusavio jungtys. Stipinių dilbio sąnarių mechanika. Plaštakos jungtys. Stipininis riešo sąnarys. Vidurinis riešo sąnarys. Riešiniai delno sąnariai. Tarpdelnakauliniai sąnariai. Delniniai pirštų sąnariai. Savieji pirštų sąnariai.

Ištrauka

Griaučiai sudaryti iš kalų, jų jungčių, kremzlių riaščių ir plėvių. Didžiausia sudėtinė dalis yra kaulas, mokslas apie kaulus – osteologija – nagrinėja kaulų sandarą, formą ir funkciją. Kaulai turi keletą reikšmių. Pirmoji griaučių reikšmė yra apsauginė. Jie sudaro įvairias dėžes bei duobes ir saugo juose esančius organus nuo žalingų aplinkos poveikių. Antroji reikšmė – atraminė: prie jų tvirtinasi minkštieji kūno audiniai. Trečioji – darbas, judėjimas – atsirado vėliausiai. Žmogaus griaučius sudaro daugiau kaip 200 kaulų. Didesnę kaulo dalį sudaro kaulinis audinys.
Šiame referate mes apžvelgsime viršutinių galūnių kaulus, ir jų jungtis. Tai yra pečių lanko sandarą, liasvosios dalies rankos kaulus, plaštakos kaulus, rankos sanarių mechaniką, peties sąnario sandarą ir judesius, alkūnės sąnarius ir judesius, dilbio kaulų jungtis ir judesius, dilbio riešinį sanarį, plaštakos kaulų jungtis, pirštų judesius, bie struktūrinias viršutinių galūnių pokyčius kurie priklauso nuo sportinės specializacijos.
Viršutinės galūnės kaulus sudaro: pečių lankas, kurį sudaro raktikaulis ir mentė.Rankos kaulai tai yra žastikaulis, dilbio kaulai: alkūnkaulis ir stipinkaulis. Plaštakos kaulai: riešakauliai, delnakauliai, rankos pirštų kaulai.
Pečių lankas. Raktikaulis. Raktikaulis yra ilgas, S raidės pavidalo kaulas, jungiantis mentę su krūtinkauliu, būtent viršutinės galūnės griaučius su liemens griaučiais. Jo padėtis horizontali, jis yra tuoj po oda, ant kaklo ir krūtinės ribos. Kaulo ilgis 12-15cm.
Raktikaulis turi krūtininį galą ir petinį galą.Raktikaulio medialinė dalis –storesnė,trisienė, o lateralinė-paplokščia.
Storas krūtininis galas baigiasi trikampiu, panšiu į balną krūtinkauliniu sų paviršiumi.Arti šio galo apatiniame kaulo paviršiuje yra šiurkštus šonkaulinio raktikaulinio raiščio įspaudas.
Prie šio laukelio prisitvirtina raištis, jungiantis raktikaulį su pirmuoju šonkauliu. Apatinio paviršiaus vuduryje yra maitinamoji anga, kraujagyslėms.
Petiniame gale yra ovalus, plokščias petinis sąnarinis paviršius. Prie šio galo apatiniame paviršiuje susidaro dvi iškilumos, prie kurių prisitvirtina raiščiai, jungiantys raktikaulį su mentės snapine atauga. Tai kūginis gumbūrėlis ir trapecinė linija.

Raktikaulis, kad ir ilgasis kaulas, vis dėlto neturi čiulpų ertmės arba ji labai maža. Kaulo viduje yra akytosios kaulinės medžiagos, jo paviršių dengia kompaktinė medžiaga, ypač storas jos sluoksnis vidurinėje kaulo dalyje.
Kartais raktikaulis neišsivysto. Tai dažniausiai būna kartu su kaukolės skliauto kaulų nenormalumais. Šiuos visus kaulus jungia bendra kilmė iš jungiamojo audinio.
Mentė. Mentė yra trikampis plokštės pavidalo nugarinis pečių lanko kaulas, prigludęs prie užpakalinės krūtinės sienos ties 2-7 šonkauliais. Jis turi tris kampus: viršutinį apatinį ir šoninį, bei tris kraštus: viršutinį, medialinį ir šoninį. Yra du paviršiai: šonkaulinis ir nugarinis.
Įdubęs šonkaulinis paviršius sudaro pamentinę duobę, nuo kurios plačiai prasideda pamentinis raumuo. Nugariniame paviršiuje yra aukšta trikampė kaulinė skiauterė, vadinama mentės dygliu. Dyglio laisvasis lateralinis plokščiasis galas sudaro petį. Peties priekiniame krašte yra sąnarinis peties paviršius, kur prisijungia raktikaulis. Dyglio pamatas padalija mentės nugarinį paviršių į mažesnę antdyglinę duobę ir didesnę padyglinę duobę. Jas užpildo čia prasidedantys raumenys.
Viršutinis ir apatinis kampai yra smailoki, plokšti. Šoninis kampas sustorėjęs į mentės kaklą, kuris baigiasi sąnarine duobe. Ši sekli duobė yra kriaušės formos, apačioje platesnė, o viršuje – siauresnė. Virš sąnarinės duobės kaklas turi antsąnarinį gumburėlį. Nuo šių gumburėlių prasideda žasto raumenys.
Viršutinis mentės kraštas yra trumpiausias. Iš šio krašto lateralinėje pusėje iškyla kabliu nulinkusi į priekį ir apačią snapinė atauga. Viršutiniame krašte, greta ataugos pamato yra mentės įlanka. Medialinis kraštas ilgiausias, paprastai jis kiek išsigaubęs į stuburo pusę, kartais tiesus, net įlinkas. Lateraliniu kraštu eina sustorėjusi juosta.
Didžioji mentės dalis susidariusi vien iš kompaktinės medžiagos yra tik sustorėjimuose, pagal lateralinį kraštą, kakle, dyglio pamate.
Pečių lanko jungtys. Lanke yra du sąnariai, kurių vienas jungia raktikaulį su krūtinkauli, kitas- su mente.
Krūtinkaulinis raktikaulio sąnarys. Sąnarį sudaro krūtinkaulis ir raktikaulis. Krūtinkaulio raktikaulinė įlanka yra pakrypusi į užpakalį, dažniausiai balno pavidalo. Iš lateralinės pusės duobę truputi papildo, padidina pirmojo šonkaulio kremzlė. Raktikaulio sąnarinis paviršius irgi balniškas. Raktikaulio galas yra gerokai didesnis už įlanką krūtinkaulyje ir netelpa joje,bet stipriai išsikiša į viršų. Sąnarinius paviršius dengia skaidulinė kremzlė, kurios storis įlankoje 1-1,5mm. Raktikaulio galą ji gaubia iš priekio į užpakalį storėjančiu sluoksniu.
Sąnariniai paviršiai yra nekongruentiški, juos suderina sąnarinis diskas. Disko kraštai yra 3-5mm storio, bet jo apatinis kraštas plonas, kartais net skylėtas. Diskas ir sąnarinių paviršių kremzlės atskiria kaulus daugiau negu per 1cm. Šitai labai padidina sąnario paslankumą. Sąnarinė kapsulė yra stora ir tvirta, bet laisva. Vidinis kapsulės paviršius suaugęs su disku, kuris atskiria dvi sąnarines ertmes. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-02
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis22.38 KB
Autoriustomas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDoc. D. Paškevičienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasSporto ir sveikatos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Virsutiniu galuniu kaulai ir ju jungtys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 17 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Doc. D. Paškevičienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą