Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Ląstelės struktūros dalys

Ląstelės struktūros dalys

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Plazminė membrana. Branduolys ir jo dalys. Citoplazma. Ribosomos. Endoplazminis tinklas. Mikrokūneliai. Goldžio kompleksas. Mitochondrijos. Lizosomos. Ląstelės centras. Išvados.

Ištrauka

Ląstelė (lot. cellula - "nedidelė patalpa") – gyvų organizmų struktūrinis vienetas, gebantis savarankiškai egzistuoti, vystytis ir daugintis. Manoma, kad žmogaus organizmą sudaro apie 50 mlrd. ląstelių, skirstomų į 220 tipų.
Ląstelės atradimui didelės reikšmės turėjo mikroskopo išradimas. 1665 m. R.Hukas pirmasis pro mikroskopą pastebėjo, kad jo stebimas objektas (svogūno lukšto odelė, samanos lapelis) sudarytas iš atskirų beveik vienodo dydžio plytelių, narvelių ar akelių, kurias pavadino ląstelėmis. Deja, mikroskopai buvo netobuli, todėl buvo galima pastebėti tik ląstelės sienelę. Vėliau, pastebėta, kad gyvų ląstelių turinį užpildo tam tikra medžiaga, kuri pavadinta protoplastu. Gyvoji medžiaga, iš kurios sudarytas protoplastas, vadinama protoplazma. Pati protoplazma - tai vandeningas gelis, sudarytas iš vandens (60-70 proc.), mineralinių medzžiagų (1 proc.) ir organinių junginių: baltymų, lipidų, anglivandenių, nukleino rūgščių. Iš pavienių ląstelių formuojasi patvarūs ląstelių telkiniai, kurie vadinami audiniais.
Pagal struktūrą lątelės skirstomos į prokariotus ir eukariotus. Eukariotinės ląstelės yra sudėtingesnės, jų branduolys nuo likusios ląstelės dalies atskirtas dviguba membrana. Prokariotų (pvz., bakterijų) ląstelėse genomas nuo likusios ląstelės dalies neatskirtas.
Šio darbo tikslas aprašyti eukariotinės ląstelės struktūrą, jos dalių pagrindines funkcijas ir tarpusavio ryšį.

PLAZMINĖ MEMBRANA.
Plazminė membrana (plazmolema)- tai iš organinių medžiagų sudarytas išorinis ląstelės dangalas. Sudarytas iš fosfolipidų dvisluoksnio su įsiterpusiais į jį baltymais. Fosfolipidų hidrofilinės (polinės) galvutės nukreiptos į ląstelės vidaus ir išorės skysčius, o hidrofobinės (nepolinės) uodegėlės - į membranos vidų, t.y. atsuktos vienos į kitas. Plazminėje membranoje, be fosfolipidų, yra dar glikolipidų ir cholesterolio. Glikolipidai atlieka apsauginę ir kt. funkcijas, cholesterolis - mažina membranos pralaidumą.
Svarbiausia plazminės membranos funkcija - selektyvus įvairių medžiagų pralaidumas.

BRANDUOLYS.
Ląstelės branduolys - ląstelės struktūrinė dalis, kuri saugo didžiąją dalį ląstelės genetinės informacijos (chromosomose). Branduolio pagindinės funkcijos - kontroliuoti chemines reakcijas citoplazmoje ir saugoti informaciją, reikalingą ląstelių dalijimuisi.
Chromosomos (lot. chromosomata; gr. chromo - dažas, soma - kūnas) - branduolio struktūrinis komponentas, savo sudėtyje turintis DNR.Susiformuoja iš branduolio sultyse esančios tam tikros medžiagos - chromatino, kuris sudarytas iš histonų ir DNR. Chromatinas nesidalijančiose ląstelėse yra nedidelių gurvuolėlių ar siūlelių pavidalo. Pati chromosoma sudaryta iš dviejų išilgai einančių siūlų - chromatidžių. Chromosomos būna lazdelės formos, apvalios, visaip išlankstytos arba siūlų pavidalo. Chromosomoje yra skiriama pirminė persmauga - centromera ir pečiai. Chromosomų pečiuose yra storesnės ir intensyviau nusidažiusios sritys - chromomeros, kurios kaitaliojasi su tarpchromosominiais siūlais. Dėl to chromosoma gali būti panaši į nevienodai suvertus karolius. Žmogaus kūno ląstelėse yra 46 chromosomos, šis skaičius vadinamas diploidiniu (2n) chromosomų rinkiniu. Diploidiniame rinkinyje kiekviena chromosoma turi panašaus dydžio ir formos antrininkę – tai homologinės chromosomos. Jose išsidėsto požymį lemiantys aleliniai genai. Perpus mažesnis neporinis chromosomų rinkinys vadinamas haploidiniu (n). Jis nurodo, kiek yra skirtingų (nehomologinių) chromosomų. Haploidinis chromosomų rinkinys dažniausiai sutinkamas lytinėse ląstelėse.
Branduolėlis (lot. nucleolus) - ląstelės tarpfaziniame branduolyje esantis kompaktiškas darinys, stipriai laužiantis šviesos spindulius. Daugiausia sudarytas iš ribonukleoproteidų. Dažniausiai yra sferinis, bet gali būti ir juostinis arba sudėtingos formos, sudarytas iš skirtingai besidažančių dalių. Jis aptinkamas vienaląsčių organizmų branduoliuose ir augalinėse bei gyvūninėse ląstelėse.
Paprastai būna 1-2 ovalūs ar apvalūs branduolėliai, kartais būna keletas. Branduolėlių skaičius, kaip ir jų dydis priklauso nuo ląstelės fiziologinės būsenos ir kinta. Branduolėlyje yra apie 80 proc. baltymų ir apie 15 proc. RNR. Mitozės metu branduolėlis virsta chromosomų kūnelaiis, o metafzėje ir anafazėje - jis nematomas. Atsiranda tik susidarant naujiems branduoliams.
Brandolėlio pagrindinės funkcijos - dalyvauti ribosomų dalelių susidarymo procese, branduolėlyje prasideda RNR formavimasis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-24
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis26.08 KB
AutoriusMonika
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas10
Mokytojas/DėstytojasOna Dervaitienė
Švietimo institucijaVisagino "Verdenės" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lasteles strukturos dalys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Visagino "Verdenės" vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
  • Ona Dervaitienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą