Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Bakterijų virusai

Bakterijų virusai

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Fagų morfologija ir struktūra. Fagų cheminė sudėtis. Fagų atsparumas. Fagų klasifikacija. Bakteriofagija. Bakteriofago struktūra. Adsorbcija. Penetracija. Fagų komponentų biosintezė. Fagų subrendimas (susiformavimas). Išsilaisvinimas iš ląstelės. Lizogenija. Ekscizija.

Ištrauka

Bakterijų virusai vadinami bakteriofagais arba fagais. Juos atrado F. Herelis (F. d 'Herelle 1915 m.), tyrinėdamas dizenterija sergančio ligonio išmatų filtratą. Iki tol jau buvo žinoma, kad F. Tuortas (F. Twort) aprašė stafilokokų kolonijų ližę filtratu, gautu iš tokių stafilokokų kolonijų. F. Herelis nustatė, kad dizenterijos bakterijas suardė ne cheminė medžiaga, nes jos veiklumas, kultūras persėjus kelis kartus, ne tik neišnyko ar nesumažėjo, bet sustiprėjo daugelį kartų. Vėliau įrodyta, kad fagas yra mikroorganizmas, pereinantis pro bakteriologinius filtrus ir turintis visus virusų požymius.
Fagai yra specifiniai bakterijų virusai: kiek yra prokariotų rūšių, tiek yra ir fagų rūšių, o kiekvienos rūšies fagas gali adsorbuoti ir įsiskverbti tik į jam būdingą bakteriją. Yra žinomi ne tik bakterijų, bet ir grybų fagai - mikofagai. Fagai labai paplitę, jų yra visur, kur yra mikroorganizmų, jie lydi mikroorganizmus žmogaus, gyvūnų organizmuose, jų išskyrose ir aplinkoje.
Fagai užima ypatingą mikrobiologijos raidos vietą. Jiems būdingos labai vertingos savybės (nesudėtingas, griežtai kontroliuojamas kultivavimas, greitas reprodukcijos ciklas, galimybė kontroliuoti fagų dalelių skaičių, nustatant fagų titrą ir kt), dėl kurių jie naudojami, tiriant viruso ir ląstelės sąveiką, jos formas ir mechanizmus, DNR ir genetinio kodo struktūrą, mutagenezės mechanizmus, genų inžinerijos galimybes.

Fagai skiriasi nuo gyvūnų ir žmonių virusų savo forma. Dauguma jų yra spermatozoido formos: turi galvutę ir ataugą ("uodegėlę"), kuri vienų fagų gali būti labai trumpa, o kiti fagai gali jos iš viso neturėti. Fagai yra nuo 20 iki 200 nm dydžio. Siūlinės formos DNR fagai lizuoja tik bakterijas, turinčias F+ vaisingumo plazmides. Fagai su trumpa uodegėle - maži RNR fagai ir fagai, turį viengrandę DNR, o fagai be uodegėlės - E. coli fagai MS 2, f 2. Geriausiai ištirta enterobakterijų fagų struktūra. Tai yra T fagai, kurių išskiriama 7 tipai: 4 nelyginiai ir 3 lyginiai. Šių fagų galvutė yra ikosaedro formos, o uodega - 110 nm ilgio tuščiaviduris vamzdelis su išorine makštimi. Uodega baigiasi pamatine plokštele su dygiais ir ilgais plonais plaukeliais.
Tik nedaug siūlinių fagų turi spiralinę simetriją. Jų didžioji dalis yra kompleksiniai virusai. Galvutės kapsidė suformuoja daugiabriaunę struktūrą, kurioje yra NR, o uodegėlės (ataugos) baltymai sudaro spiralės pavidalo struktūrą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-02
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis47.2 KB
AutoriusGiedre
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasV. Liutkevičienė
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
FakultetasVeterinarijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bakteriju virusai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 3 Klasė/kursas
  • V. Liutkevičienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą