Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Biologinės membranos

Biologinės membranos

  
 
 
1234567
Aprašymas

Biologinės membranos. Plazminė membrana (plazmolema). Branduolio apvalkalėlis. Mitochondrijos. Chloroplastai. Endoplazminis tinklas. Goldžio kompleksas. Lizosomos. Vakuolės. Membranų struktūra ir sudėtis. Membranų lipidai. Membranų baltymai.

Ištrauka

Protoplazmą nuo išorinės aplinkos skiria išorinė plazminė membrana – plazmolema, o ląstelės viduje yra vidinių membranų - endomembranų sistema (mitochondrijos, plastidės ir branduolys turi dvigubas membranas; vakuolės, lizosomos, Goldžio kompleksas ir endoplazminis tinklas turi viengubas membranas). Membranos yra elastingos, asimetriškos (vidinis jų paviršius skiriasi nuo išorinio) ir labai plonos (6 – 12nm). Visi membranomis apgaubti ląstelės organoidai sudaro atskirus uždarus ląstelės skyrius – kompartmentus. Toks vidinės erdvės padalijimas ląstelei naudingas. Membranos labai padidina vidinį ląstelės paviršių, ant kurio išsidėstę fermentai ir vyksta cheminės reakcijos. Dėl atrankinio membranų laidumo kiekvienas kompartmentas turi skirtingą cheminę sudėtį, juose gali vykti skirtingos reakcijos. Membranos (išskyrus mitochondrijų ir plastidžių) dalyvauja ontogenezės procesuose ir viena gali virsti kita, pvz: iš endoplazminio tinklo membranų susidaro Goldžio komplekso membranos, o šios yra medžiaga plazminės membranos regeneracijai. Čia pasireiškia membranų dinamiškumas. Išorinės membranos atlieka apsaugines ir reguliavimo funkcijas, o vidinės – įvairias biochemines funkcijas. Tarp citoplazmos membranų yra glaudus struktūrinis ir funkcinis ryšys. Visų biologinių membranų pagrindiniai struktūriniai komponentai yra lipidai ir baltymai.
Plazminė membrana (plazmolema). Nuo plazminės membranos atsišakoja raukšlės ir pertvarėlės, kurios jungiasi su kitomis ląstelės dalimis: endoplazminiu tinklu, branduolio apvalkalėliu ir kt. Plazminės membranos padeda sudaryti tvirtą tarpląstelinį ryšį. Plazminei membranai augant ir regeneruojantis ji susidaro iš Goldžio pūslelių (membranų dinamiškumas). Prokariotinių ląstelių membranos turi integralinius baltymus, elektronų nešiklius ir kvėpavimo grandinės fermentus. Šių ląstelių plazminė membrana sudaro įlinkimus (mezosomas ir fotosintetinančias membranas), kuriuose vyksta kvėpavimas ir fotosintezė. Plazminė membrana turi receptorius gebančius specifiškai reaguoti į įvairius veiksnius. Tokių receptorių funkcijas atkieka membranos baltymai, kurie gali būti visame ląstelės paviršiuje arba tam tikrose jos vietose. Yra receptorių, reaguojančių į biologiškai aktyvias medžiagas: hormonus, pernešamas medžiagas ir svetimas medžiagas – antigenus. Plazmolemos užplazminiame paviršiuje yra glikolipidų ir glikoproteinų grandinėlių, susijungusių su periferiniais baltymais. Ląstelės paviršiuje jos sudaro viršmembraninį kompleksą – glikokaliksą, kuriame yra daug fermentų, jis suteikia ląstelei asimetriškumo, padeda gretimoms giminingoms ląstelėms suartėti ir ,,atpažįsta svetimas" ląsteles.
Ląstelės viduje esančios viduląstinės membranos esti panašios cheminės sudėties ir struktūros kaip ir plazminė membrana, tačiau jos yra plonesnės ir nepadengtos glikokaliksu.
Branduolio apvalkalėlis. Sudarytas iš dviejų membranų, jos panašios į ląstelės plazminę membraną ir yra bendros ląstelės membranų sistemos dalis. Jos yra atrankiai pralaidžios abiem kryptimis. Branduolio apvalkalėlis dalyvauja visos ląstelės apykaitoje. Išorinė membrana tiesiogiai kontaktuoja su ląstelės citoplazma ir jungiasi su endoplazminio tinklo membranomis. Ant branduolio membranų panašiai kaip ant endoplazminio tinklo yra ribosomų. Tačiau branduolio membranos yra ne vientisos. Vietomis abi membranos susiglaudžia ir sudaro taisyklingai išsidėsčiusias poras, per kurias vyksta intensyvi medžiagų apytaka. Poras užpildo granulės ir mikroskaidulėlės kurių visuma vadinama porų kompleksu. Pažeistos branduolio apvalkalo membranos neatsinaujina, dėl to žūva pati ląstelė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-23
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis329.4 KB
AutoriusSaule
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biologines membranos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą