Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Mechaninių dirgiklių jutimas. Šoninė linija, plaukuotos jutimo ląstelės, pusiausvyra ir kiti receptoriai

Mechaninių dirgiklių jutimas. Šoninė linija, plaukuotos jutimo ląstelės, pusiausvyra ir kiti receptoriai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Mechaninių dirgiklių jutimas. Žmogaus ausies sandara. Plaukuotos ląstelės padeda išlaikyti pusiausvyrą. Plaukuotosios ląstelės užtikrina klausą.

Ištrauka

Mechaniniai receptoriai – yra jautrūs mechaniniams dirgikliams, tokiems kaip spaudimas, garso bangos ir svorio jėga. Žmogaus odoje yra įvairių mechaninių receptorių, pvz., lietimo (taktiniai) ir spaudimo. Spaudimo receptorius, vadinamas Pačinio kūneliu, yra svogūno formos ir susideda iš daugelio koncentrinių jungiamojo audinio sluoksnių, išsidėsčiusių aplink juntamojo nervo galūnę. Tuo tarpu skausmo receptoriai yra tik plikos, bemielininės sensorinių neuronų skaidulų galūnės. Vieni skausmo receptoriai yra ypač jautrūs mechaniniams dirgikliams, kiti – jautriausi temperatūrai ar cheminiams junginiams.
Plaukuotosios ląstelės (taip vadinamos dėl plaukelių) dažnai yra mechaniniai receptoriai įvairiuose specializuotose stuburinių gyvūnų jutimų organuose. Žuvys ir varliagyviai turi visą sistemą tokių receptorių, vadinama šininės linijos sistema.

Šoninė linija - žuvų jutimo organas, registruojantis silpnus vandens svyravimus bei sroves. Tai leidžia žuviai aptikti grobį, plėšrūnus ir bet kuriuos panirusius daiktus. Kaulinių žuvų ta linija kartu su neuromastais nugrimzdusi į odą ir virtusi kanalu, kuris atsiveria į paviršių gausiomis angelėmis. Šoninė linija išsidėsčiusi išilgai kūno. Ji matoma plika akimi kaip taškelių eilė. Ji gali būti kiek vingiuota ar lenkta. Kiekvienas taškas - tai angelė (neuromastas) su daugybe jautrių ląstelių su juntamaisiais plaukeliais. Būtent juos ir dirgina vibracija. Todėl žuvys ir pajaučia aplinkos pokyčius.


Garsiniai oro virpesiai, veikdami klausos organą, signalizuoja žmogui, kas vyksta aplinkoje. Žmogui klausa ypač reikšminga, nes, netekęs jos vaikystėje, jis negali tarti žodžių, kalbėti. Klausa žmogus suvokia šnekamąją kalbą – žmonių darbinės ir visuomeninės veiklos bendravimo priemonę. Klausos organą sudaro: išorinė, vidurinė ir vidinė ausis.
Išorinė ausis susideda iš kaušelio ir išorinės klausomosios landos. Ji padeda surinkti ir nukreipti garso bangas į būgnelį, kurio virpesiai persiduoda į klausomųjų kaulelių grandinėlę.
Vidurinė ausis yra smilkinkaulyje. Tai būgninė ertmė, kurios viduje yra klausos kauleliai – plaktukas, priekalas, kilpa – ir ausies trimitas, jungiantis vidurinę ausį su nosiarykle. Plaktukas susijungęs su būgneliu, o kilpa – su ovaliu langeliu, už kurio prasideda vidinė ausis.
Vidinę ausį sudaro sraigė, trys pusratiniai kanalai, apvalusis ir pailgasis kaušeliai. Spirale susisukusioje sraigėje yra klausos nerviniai receptoriai – ant pagrindinės membranos išsidėsčiusios plaukuotosios ląstelės. Pagrindinė memdrana dalija sraigę į du kanalus. Kiekvieną garsą (toną) atitinka pagrindinės membranos tam tikros srities virpesiai. Jose atsiradęs jaudinimas į galvos smegenų didžiųjų pusrutulių klausos zoną. Čia analizuojamas garso pobūdis, stiprumas, aukštis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis632.04 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų13 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/DėstytojasV. Lukauskaitė
Švietimo institucijaKlaipėdos paslaugų ir verslo mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mechaniniu dirgikliu jutimas. Sonine linija plaukuotos jutimo lasteles pusiausvyra ir kiti receptoriai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Klaipėdos paslaugų ir verslo mokykla
  • V. Lukauskaitė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą