Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Du skirtingi ląstelių tipai

Du skirtingi ląstelių tipai

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Prokariotai. Eukariotai. Gyvūninė ląstelė. Augalinė ląstelė. Jų palyginimas. Prokariotų ir eukariotų palyginimas. Išvados.

Ištrauka

Olandas Antonijus van Levenhukas, apie 1600 m. savo gamybos mikroskopu ste-bėdamas vienaląsčius organizmus, tik¬riausiai nė nepagalvojo, kad ir tų vienaląs¬čių organizmų, kurie jam pasirodė tokie nuostabūs, ir jo paties kūno ląstelių san¬dara yra tokia pati.
Visa, kas gyva, yra sudaryta iš ląstelių, visų gyvų organizmų smulkiausių vienetų. Ląstelės gali daugintis ir kiekviena ląstelė susidaro tik iš kitos ląstelės. Ląstelės yra labai mažos ir jos matuojamos mikrometrais.
Yra pagrindiniai ląstelių tipai: prokariotinės ir eukariotinės.Prokariotinės yra baktėrijos ir melsvabakterės, priklausančios monerų karalystei.Eukariotinės ląstelės sudaro augalų, gyvūnų ir grybų organizmus.


Prokariotų sandara

Prokariotines ląstelės yra paprastesnės sandaros. Prokariotinėse ląstelėse nėra viduląstelinių membranų ir membraninių organoidų (endoplazminio tinklo, Goldžio komplekso, vakuolių ir t.t. Smulkesnės ląstelės neturėtų pakankamai daug baltymų metabolizmui užtikrinti. Kai kurias bakterijas dengia kapsiiiė,sudaryta iš polisacharidų ir polipepti-, du gleivių, kuriose būna daug vandens (apie 98%). Kapsulė tarnauja ap¬saugai ir kolonijų susidarymui. Visos bakterijos turi elastingą sienele, ku¬rios karkasą sudaro mureinas, Sienelė saugo nuo mechaninių pažeidimų. Po sienele yra plazminė membrana, sudaryta iš dviejų lipidų sluoksnių. Sluoksniuose įvairiai integruoti baltymai. Ji veikia kaip pusiau pralaidi pie¬velė - reguliuoja jonų ir molekulių patekimą ir jų pasišalinimą iš ląstelės. Plazminė membrana vietomis įlinksta į ląstelės vidurį ir sudaro mezosomą. ji svarbi DNR replikacijai bei bakterijos ląstelės dalijimuisi. Mezosomoje kaupiasi įvairūs fermentai, atliekantys panašias funkcijas kaip aukštesniųjų augalų mitochondrijose {kvėpavimo), chemosintezės funkcijas. Plazminės membranos dėka susidaro fotosintetinančios membranos. Fotosintetinančias membranas turi tik fotosintezę vykdančios bakterijos (purpurinės, melsvabakterės). Šiose membranose yra bakterijų chlorofilas. Daugelis bakterijų turi iš citoplazmos pro sienelę išaugusius žiužeSius -judėjimo skystyje organoidus. Kiekviena bakterijų rūšis turi skirtingą žiu-želių skaičių, jų būna nuo 1 iki 100. Žiuželiai sudaryti iš baltymų. Be žiuželių, bakterijose yra trumpesnių ataugų - fimbriįų. jomis bakterijos prilimpa prie kitų ląstelių arba įvairių daiktų. Citoplazma sudaryta iš vandens, baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų koloidinėje būklėje esančių medžiagų, kurių kiekis priklauso nuo bakterijos rūšies, amžiaus, mitybos ir kitų sąlygų. Citopiazmoje yra nukieoidas - tai bakterijos chromosoma. Nukleoide yra visa ląstelės genetinė informacija. Kadangi bakterijų nukieoidas neapgaub-: tas apvalkalėliu, jose nėra tikrojo branduolio, bakterijos vadinamos proka-riotiniais organizmais. Randama plazmidžiij, sudarytų iš DNR molekulių, kurios šimtus kartų trumpesnės negu nukleoide, Citopiazmoje yra riboso-mų, sudarytų iš dviejų dalelių, jos dalyvauja baltymų sintezėje. Yra atsargi nių medžiagų, vadinamų intarpais, kurie vartojami, kai aplinkoje nėra maisto ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-03
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis1.36 MB
AutoriusNatasha
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaVilniaus "Ateities" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Du skirtingi lasteliu tipai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 19 puslapių 
  • Vilniaus "Ateities" vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą