Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Populiacijos dydžio savireguliacija

Populiacijos dydžio savireguliacija

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Populiacijos samprata. Populiacijų tipai. Populiacijų įvairovė. Populiacijos gausumo ir tankio dinamika. Populiacijos gausumą modifikuojantys ir reguliuojantys veiksniai. Populiacijos homeostazė.

Ištrauka

Žodis populiacija kilęs iš lotyniško žodžio populiatio < populus – liaudis, minia. Pirmasis biologinėje literatūroje populiacijos terminą pavartojo V. Johansenas (1903 m.) genetiškai nevienodiems vienos rūšies individams pažymėti.
Populiacija – tai vienos rūšies individų grupė, užimanti tam tikrą teritoriją arba erdvę, kurioje jie keičiasi genetine informacija, palaiko atitinkamą gausumą ir turi tik tai grupei būdingus požymius.
S. Švarcas nurodo, jog populiacijos yra elementari rūšies egzistavimo forma. Rūšis paprastai susideda iš daugelio populiacijų, užimančių jos arealo dalį. Kiekviena populiacija turi savitą genų fondą. Jis yra santykiškai pastovus, nes tos pačios populiacijos individai labiau gali kryžmintis vieni su kitais, negu su kitų populiacijų individais. Tačiau to paties genų fondo individai yra genetiškai nevienodi ir individualaus vystymosi metu nevienodai prisitaiko prie aplinkos sąlygų. Tai padeda populiacijai geriau prisitaikyti prie tam tikros ekosistemos.
Dėl morfologinio, fiziologinio, biocheminio ir genetinio populiacijos individų nevienodumo susidaro sudėtinga vidinė populiacijos struktūra. Kiekvienos populiacijos individai skiriasi lytimi, amžiumi, priklauso skirtingoms generacijoms, užima nevienoda vietą populiacijos hierarchijoje.
Dėl ekosistemų kitimų populiacijos genetinė sudėtis, struktūra, individų gausumas ir jų tankis bei užimtas teritorijos plotas keičiasi. Populiacija savo ruožtu veikia aplinką ir kitų rūšių populiacijas. ji yra vienas veiksnių, lemiančių visos ekosistemos dinamiką.
XX amžiaus pirmoje pusėje darbų apie populiacijų struktūros, gausumo ir tankio dinamikos mechanizmus V. Gancenas (Vokietija), K. Petersenas (Danija). Nuo XX amžiaus antrosios pusės daugiausia plėtojama populiacinė fiziologija, populiacinė biochemija ir populiacinė genetika.
Populiacijos struktūros dinamiką lemia ne tik abiotiniai, bet ir visi biotiniai veiksniai. Kiekvienoje populiacijoje aptinkamos visos biotinių santykių formos, būdingos vidurūšiniams ir tarprūšiniams santykiams.
Svarbiausi populiacijos vidurūšiniai santykiai yra susiję su veisimosi bei dauginimosi procesu ir santykiai tarp tėvų ir vaikų. Tarprūšiniai – mutualizmas, plėšrumas, parazitizmas, konkurencija.
Lytiškai daugindamiesi individai pasikeičia genetine informacija, todėl populiacija tampa santykiškai vieninga sistema. Jei populiacijos organizmai lytiškai nesidaugina, tuomet genetiniai ryšiai yra silpni ir populiacija būna tik kaip klonų ir grynų linijų sistema, naudojanti tą pačią teritoriją arba erdvę. Ekologiniai ryšiai jungia tokių populiacijų individus ir jie sudaro tik mikropopuliaciją.
Neorganiniai ir organiniai ištekliai pagal populiacijos dėsnius panaudojami taip, kad išliktų palikuonys, todėl savaime palaikomas individų skaičius, vadinamas populiacijos homeostaze,arba autoreguliacija. Kiekvienai populiacijai būdingos šios savybės: individų gimstamumas, mirtingumas, prieauglis, augimo tempas biotinis potencialas, gausumas, tankis, genetinė struktūra, adaptacija, ištvermingumas, paplitimas, gyvenimo ciklas ir kt. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-04
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis14.57 KB
AutoriusVaida
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas12
Mokytojas/DėstytojasDaiva Šatienė
Švietimo institucijaKauno "Vyturio" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Populiacijos dydzio savireguliacija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Kauno "Vyturio" vidurinė mokykla / 12 Klasė/kursas
  • Daiva Šatienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą