Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Ląstelės totipotentiškumas

Ląstelės totipotentiškumas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Ląstelės ciklas. Ląstelės ciklo etapai ir fazės. Motozė. Citokinezė. Ląstelės ciklo valdymas. Mejozė. Ląstelių diferenciacija. Ląstelių savitėjimas. Morfogenezė.

Ištrauka

Ląstelės teorija teigia, kad naujos ląstelės formuojasi ląstelės dalijimosi būdu iš jau esančių ląstelių. Ląstelės egzistavimas prasideda jos susidarymu iš motininės ląstelės ir baigiasi dalijimusi į dvi dukterines ląsteles. Tarp dviejų dalijimusi ląstelėje vyksta tam tikri pokyčiai: ląstelė auga, sintezuoja baltymus, replikuoja DNR ir dalijimosi metu vienodai paskirsto genetinę medžiagą dviem dukterinėms ląstelėms. Procesų visuma nuo ląstelės susidarymo iš motininės ląstelės iki pasidalijimo vadinama ląstelės dalijimosi ciklu arba tiesiog ląstelės ciklu.
Prokariotų ląstelės ciklas yra trumpas ir nesudėtingas. Jų DNR replikuojasi prisi-tvirtinusi prie ląstelės plazminės membranos. Augant ir dalijantis membranai DNR pasiskirsto tarp dviejų naujų ląstelių. Palankiomis sąlygomis bakterijos ciklas tetrunka apie 30 min. Daugumos augalų ir gyvūnų ląstelių ciklas trunka gerokai ilgiau, apie 10-20 valandų.
Eukariotų ląstelėse genetinė medžiaga formuoja chromosomas. Eukariotų ląsteles jų gali turėti net iki 1260. Tikslų chromosomų paskirstymą tarp dukterinių ląstelių vykdo sudėtingas ląstelės dalijimosi mechanizmas, vadinamas mitoze. Lytinės ląstelės (gametos) susidaro dar sudėtingesniu būdu. Gametų formavimosi metu ląstelėje genetinės medžiagos turi sumažėti per pusę. Šis redukcinis ląstelės dalijimasis vadinamas mejoze. Susiliejus abiejų tėvų haploidinėms lytinėms ląstelėms formuojasi diploidinė ląstelė zigota, iš kurios po daugelio mitozinių dalijimusi susiformuoja sudėtingas daugialąstis organizmas. Diferencijuodamosis ląstelės specializuojasi atlikti tam tikras organizmui svarbias funkcijas. Žmogaus audinius sudaro apie 200 skirtingų ląs-telių rūšių, kurios visos kilusios iš vienos ląstelės - zigotos.
Intensyviausiai ląstelės dalijasi embriogenezės metu, tačiau subrendus organizmui ląstelių dalijimasis nesustoja. Visą gyvenimą audiniai nuolatos atsinaujina - naujos ląstelės susidaro dalijantis jau esančioms ląstelėms. Žmogaus organizme kiekvieną minutę dalijasi apie 108 ląstelių (suaugusio žmogaus kūne yra apie 1014-1015 ląstelių).
Daugialąsčio organizmo ląstelių sugebėjimas augti ir dalytis gerokai skiriasi. Galima išskirti tris pagrindines ląstelių grupes:
1. Nediferencijuotos ląstelės, kurios intensyviai dalijasi. Šiai grupei priklauso gemalinės ir kamieninės ląstelės. Iš kamieninių ląstelių toliau diferencijuojasi trumpai gyvuojančios specializuotos ląstelės: gyvūnų kraujo, odos ir vidinių dangalų epitelio ląstelės, taip pat augalų šaknų ir stiebų ląstelės
2. Diferencijuotos, bet nepraradusios sugebėjimo dalytis ląstelės. Šios ląstelės
dalijasi prireikus pakeisti pažeistas ar žuvusias ląsteles, kovoti su patogenu.
3. Diferencijuotos ir nesidalijančios ląstelės. Šios ląstelės diferencijuojasi ir
daugiau nebesidalija. Pavyzdys gali būti nervų ar širdies raumens ląstelės. Širdies priepuolio
metu prarastos širdies raumens ląstelės neatsikuria.
Ląstelės ciklas yra universalus vyksmas. Panašūs dalijimosi mechanizmai būdingi visoms eukariotinėms ląstelėms. Kartu ląstelės ciklas yra tiksliai valdomas procesas. Evoliucijos metu susidarė sudėtingi mechanizmai, valdantys ląstelės ciklo eigą ir saugantys ją nuo pažaidų. Netikslumai dalijimosi procesų metu sustabdo ląstelės ciklą kontrolės taškuose, per kuriuos pažaidos pašalinamos arba ląstelė miršta.

Ląstelės ciklo etapai ir fazės

Eukariotinės ląstelės dalijimosi ciklas vyksta tam tikrais etapais, jų kaita matoma net šviesiniu mikroskopu. Skiriami du pagrindiniai ląstelės ciklo etapai - interfazė ir M fazė. Šie etapai toliau skirtomi į trumpesnes fazes. Tačiau nevertėtų pamiršti, kad ląstelės ciklas yra nuoseklus vyksmas, o jo suskaidymas į etapus ir fazes yra santykinis.
Interfazės metu ląstelė auga, vyksta medžiagų apykaita, biosintezė, transkripcija, transliacija, replikacija. Interfazė skirstoma į tris fazes: G1 , S ir G2 fazes. G1 fazės tarpsniu ląstelė auga, vyksta medžiagų apykaita, dvigubėja organelės. Per S fazę vyksta DNR replikacija, dvigubėja genetinė medžiaga. G2 fazės metu ląstelė auga ir ruošiasi mitozei.
Interfazės tarpsniu chromuotinas yra dekondensuotas. Telomerinėmis ir centromerinėmis sritimis interfazinės chromosomos tvirtinasi prie vidinės branduolio apvalkalo pusės ir taip užima savitą vietą branduolyje. Nuo ląstelės rūšies priklauso interfazės trukmė. Ji gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų ir ilgiau. Dažniausiai interfazės trukmę lemia G1 fazės eiga. G fazės yra reikšmingos ne tik ląstelės augimui, jų metu aktyviai tikrinama ląstelės ciklo eiga. Įvairiausios pažaidos (replikacijos klaidos, nukleotidų ar histonų stoka ir kt.) ląstelės ciklą dažniausiai stabdo būtent G fazių metu.
M fazės metu ląstelėje vyksta esminiai pokyčiai: kinta chromatino kondensacija, tvarko ląstelės griaučiai, chromosomos juda vidurio plokštumos link, o vėliau ląstelės polių link, dalijasi branduolys ir visa ląstelė. Šie procesai garantuoja tikslų genetinės medžiagos (kurios kiekis padvigubėjo S fazės metu) padalijimą į dvi lygias dalis, atitenkančias dukterinėms ląstelėms. M fazę sudaro du nuoseklūs procesai: mitozė ir citokenezė. Mitozė - vyksmas, kurio metu pasidalija branduolys ir jame esanti DNR. Citokinezė - ląstelės dalijimasis į dvi dalis, užbaigiantis genetinės medžiagos skirstymą tarp dviejų naujų ląstelių.
Skirtingai nei interfazės, M fazės metu biosintezės procesai beveik nevyksta, visas ląstelės aktyvumas skiriamas dalijimuisi. M fazės tarpsniu sintezuojami tik tam tikri reguliaciniai baltymai. M fazės metu ląstelė suapvalėja, branduolio srityje išryškėja chromosomos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis48.6 KB
AutoriusIndrė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lasteles totipotentiskumas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą