Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Branduolėlis, branduolio apvalkalėlis, medžiagų apytaka tarp branduolio ir citoplazmos

Branduolėlis, branduolio apvalkalėlis, medžiagų apytaka tarp branduolio ir citoplazmos

  
 
 
123456789
Aprašymas

Branduolėlis. Branduolio apvalkalėlis. Branduolio ir citoplazmos medžiagų apytaka.

Ištrauka

Branduolėlis – standus apvalus kūnelis, kurio dydis gali kisti. Jų skaičius įvairiais ląstelės bei organizmų gyvybinės veiklos periodais ir gi kinta. Jame yra RNR ir baltymų. Taip pat branduolėliai susiję su chromosomomis; juose sintetinamos RNR. Branduolėlis - standi ląstelės branduolio dalis susidėdanti iš 80% baltymų, apie 15% RNR bei lipoidų ir fermentų. Branduolėlio dydis priklauso nuo ląstelės funkcinės būklės. Dažniausiai jų būna du, rečiau - keletas. Branduolėliai susidaro ir būna matomi tik nesidalijančiose ląstelėse, o dalijimosi (mitozės) metu suyra. Vadinasi, nes,- yra kintanti ląstelės dalis. Stambiausi branduolėliai yra ląstelėse, kurios intensyviai sintetina baltymus (neuronai, liaukinės ir navikų ląstelės). Branduolėliuose_susidaro ribosominės dalelės, kurios per branduolio poras patenka i citoplazmą. Ribosomos aptiktos visų organizmų ląstelėse. Tai maži kūneliai, sudaryti iš mažos ir didesnės dalies. Jų vienoje ląstelėje būna daug tūkstančių, išsidėsčiusių ant grūdėtojo endoplazminio tinklo membranų ar citoplazmoje. Ribosomų funkcija – baltymų sintetinimas. Tai sudėtingas procesas, kuriame dalyvauja ne viena ribosoma, o jų grupė. Tokia grupė vadinama polisoma. Endoplazminis tinklas ir ribosomos, esančios ant jo membranų, yra vieningas baltymų biosintezės ir transportavimo aparatas.

Branduolėlio apvalkalėlis

Jis susideda iš išorinės ir vidinės membranų (atitinka plazminės membranos sudėtį), tarp kurių yra pusiau skystos medžiagos pripildyta ertmė. Branduolio apvalkalėlis skiria branduolį nuo citoplazmos.
Apvalkalėlyje yra daugybė smulkių porų. Branduolio sultys – pusiau skysta medžiaga – vidinė branduolio terpė. Čia yra branduolėliai ir chromosomos.
Chromosomos – svarbiausia branduolio sudėtinė dalis. Jos išsidėsčiusios branduolio sultyse ir susipynusios tarpusavyje. Itin svarbus procesas, susijęs su chromosomomis, vykstantis interfazės metu - DNR sintezė, kuomet kiekviena chromosoma padvigubėja. Visą vidinę citoplazmos zoną užpildo smulkūs kanalai ir ertmės. Šie kanalai šakojasi, jungiasi vienas su kitu ir sudaro tinklą, vadinamą endoplazminiu tinklu. Endoplazminis tinklas būna dviejų tipų – grūdėtasis ir lygusis. Ant membranų kanalų ir grūdėtojo tinklo ertmėse yra daugybė mažų apvalių kūnelių ribosomų, kurios suteikia membranoms gruoblėta vaizdą. Lygiojo endoplazminio tinklo membranos neperneša ribosomų savo paviršiumi. Endoplazminis tinklas atlieka daugelį įvairių funkcijų. Svarbiausioji grūdėtojo endoplazminio tinklo funkcija – dalyvavimas baltymų sintezėje, kuri vyksta ribosomose. Ant lygiojo endoplazminio tinklo membranų sintetinami lipidai ir angliavandeniai. Visi šie sintezės produktai kaupiasi kanaluose ir ertmėse, o paskui transportuojami į įvairius ląstelės organoidus, kur jie naudojami arba kaupiasi citoplazmoje kaip ląstelių intarpai. Endoplazminis tinklas susieja visus pagrindinius ląstelės organoidus.
Chromatiną sudaro DNR siūlai, besivyniojantys apie baltyminius diskus - nukleosomas. Tokioje struktūroje genetinė medžiaga gali reduplikuotis, vykdyti transliaciją. Ląstelei dalijantis chromatinas kondensuojasi, nukleosominė struktūra sudėtingėja ir virsta trumpučiu kūneliu - chromosoma. Labiausiai chromosoma sutrumpėja metafazėje. Skirtingų organizmų, net ir to paties organizmo chromosomos skiriasi savo išvaizda, bet jų pagrindinės dalys tos pačios. Kiekvieną chromosomą sudaro: 2 pečiai atskirti pirmine persmauga, kuri vadinama centromera. Prie jos tvirtinasi dalijimosi verpstės mikrovamzdeliai. Chromosomoje gali būti ir antrinė persmauga (branduolėlio organizatorius, čia susidaro branduolėlis). Vieną chromosomą sudaro 2 DNR siūlai, kurie susikondensavę ir vadinami chromatidėm. Jos yra visiškai identiškos, nes susidarė po DNR dvigubėjimo interfazėje. Įvairios chromosomos skiriasi savo dydžiu, centromeros padėtim, pečių ilgiais ir t.t.
Eukariotinių ląstelių branduoliams būdinga panaši morfologija - branduolio turinys elektroninės mikroskopijos interfazinių ląstelių nuotraukose atrodo kaip klampi befor¬mė masė, kurią gaubia sudėtingas membraninis dangalas, vadinamas branduolio apvalkalu.
Branduolio apvalkalas atskiria .branduolio plazmą nuo cito¬plazmos. Dalijimosi metu chromosomos išryškėja, o branduolio apvalkalas ir branduolėlis išnyksta. Branduoliai su visais komponentais iš naujo susiformuoja dukterinėse ląstelėse. Branduolio apvalkalas pasirinktinai praleidžia įvairias medžiagas abiem kryptimis ir fiksuoja chromatiną. Nustatyta, kad pro branduolio apvalkalą praeina anglia¬vandeniai, polipeptidai ir net hemoglobinas, kai kurie baltymai, druskos, aminorūgštys bei nukleotidai. Iš branduolio išeina ten esantys fermentai. Pažeidus branduolio apvalkalą, jis subliūkšta, nebcatsi-naujina, dėl to žūva ir pati ląstelė.
Branduolio apvalkalas sudarytas iš dviejų membranų žiurėti pav. Manoma, kad šios membranos yra bendros ląstelės membranų sistemos dalis. Ant branduolio membranų, panašiai kaip ir ant endo-plazminio tinklo membranų, yra ribosomų. Tai rodo, kad baltymų sintezė vyksta ir branduolyje. Be to, branduolio membranos turi taisyk-lingas išsidėsčiusias angeles (poras), kurios sudaro apie 20% branduolio apvalkalo paviršiaus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-15
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis266.4 KB
Autoriustomas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdėst. I..Šaulienė
Švietimo institucijaZarasų r. Baibių pagrindinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Branduolelis branduolio apvalkalelis medziagu apytaka tarp branduolio ir citoplazmos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Zarasų r. Baibių pagrindinė mokykla / 1 Klasė/kursas
  • dėst. I..Šaulienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą