Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Kaulinis audinys (2)

Kaulinis audinys (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Kaulinis audinys ir kaulai. Kaulinio audinio rūšys. Histologinė kaulinio audinio struktūra. Klasifikacija, osteogenezė, osifikacija. Antkaulis.

Ištrauka

Kaulinis audinys, kaip ir kremzlinis, priklauso jungiamajam audiniui. Jungiamasis audinys formuojasi iš mezenchimos (gemalinis jungiamasis audinys). Pagrindinė mezenchimos masė susidaro iš mezodermos, o dalis iš ektodermos, ypač galvinėje gemalo dalyje. Mezenchima - trumpalaikis audinys. Jos ląstelės greitai diferencijuoja, ir visa mezenchima išsieikvoja. Iš mezenchimos ląstelių tiesiogiai ar netiesiogei išsirutulioja visos jungiamojo audinio, lygiųjų raumenų ląstelės, mikroglija (mažos ląstelės paraminiame nervų sistemos audinyje) ir endotelis.
Kaulinis audinys sudarytas iš kaulinių ląstelių ir mineralizuotos kietos tarpląstelinės medžiagos. Šis audinys sudaro beveik visus žmogaus griaučius. Kaulai atlieka atraminę funkciją. Prie jų tvirtinasi raumenys, jie saugo gyvybiškai svarbius organus kaukolės, krūtinės, pilvo ertmėse. Kauliniame audinyje yra sukauptos kalcio jonų atsargos, kurios prireikus gali išsiskirti ir palaikyti tam tikrą šio jono koncentraciją, reikalingą normaliai kraujo ir audinių skysčių homeostazei.
Kaulinį audinį iš išorės dengia glaudžiojo jungiamojo audinio dangalas - antkaulis. Panašus, tik plonesnis glaudžiojo jungiamojo audinio sluoksnis - vidinis anykaulis - dengia kaulinio audinio ertmes. Šiuose sluoksniuose yra osteogeninių ląstelių, kurios gali aktyvintis ir padėti kaulus gydyti po lužių.
Skiriamos šios kaulinio audinio ląstelės: osteoblastocitai, osteocitai ir osteoklastocitai. Osteoblastocitai išskiria kaulinio audinio organinius komponentus, osteocitai yra išsidėstę subrendusio kaulinio audinio ertmėse, o osteoklastocitai rezorbuoja ir nuolatos remodeliuoja kaulinį audinį.
Pašalinus vandenį ir riebalus, trečdalį kaulo masės sudaro organinės, o du trečdalius - neorganinės medžiagos. Didžiausią organinių medžiagų dalį sudaro kolageninės skaidulos. Neorganinės medžiagos yra hidroksiapatitų kristalų formos, o kitą dalį sudaro magnis, kalcio chloridas, kalis, fluoras ir kiti elementai.


Kaulinio audinio organiniai ir neorganiniai komponentai, susijungę vienas su kitu, sudaro labai atsparų tempimui, spaudimui ir lūžimui audinį. Kaulai sujungti kremzlėmis ir raiščiais. Nors ir kietas, kaulinis audinys yra plastiškas. Jis nuolat atsinaujina, persitvarko jo vidine struktūra ar net forma. Šie kitimai susiję su kaulinio audinio funkcionavimo sąlygų kitimu ivairiais ontogenezes periodais, endokrininių liaukų veikla, mityba.

Kaulinio audinio rūšys

Pagal kolageninių skaidulų išsidėstymą pagrindinėje medziagoje ir fizines ypatybes skiriamos dvi kaulinio audinio rūšys:
1. tinklinis skaidulinis kaulinis audinys;
2. plokštelinis kaulinis audinys

Tinklinis skaidulinis kaulinis audinys (textus osseus reticulofibrosus). Šiame audinyje kolageninės skaidulos yra pavienės arba formuoja nevienodo storio pluoštus, kurie išsidėsto įvairiomis kryptimis ir formuoja tinklą. Tarpus tarp kolageninių skaidulų užpildo pagrindinė medžiaga, kurioje yra mažų osteocitų įdubų (lacunae osteocyti). Iš tokio kaulinio audinio sudaryti žemesniųjų stuburinių (žuvų, amfibijų) graiučiai. Aukštesniųjų stuburinių embrionų stuburo, kojų, kaukoles pamato, liežuvio kaulą ir klausos kaulelius pirmiausia sudaro hialinine kremzlė, o kaukolės plokščiuosius kaulus ir daugumą snulio kaulų- tinklinis skaidulinis kaulinis audinys. Prieš gimstant vaisiui, jo hialininė kremzlė suyra ir pakeičiama tinkliniu skaiduliniu kauliniu audiniu, o vėliau – plokšteliniu. Taigi tinklinis skaidulinis kaulinis audinys susidaro ir membraninės, ir kremzlinės osteogenezės metu ir galiausiai pakeičiamas plokšteliniu kauliniu audiniu. Suaugusių gyvulių organizme tinklinio skaidulinio kaulinio audinio aptinkama tik stambių kolagenių skaidulų raiščių ir sausgyslių tvirtinimosi prie kaulų vietose, prie kaukolės kaulų siūlių ir dantų kaulinėse alveolėse.
Plokštelinis kaulinis audinys (textus osseus lamellaris) sudarytas iš kaulinių plokštelių (lamelae osseae), o pastarosios- iš kolageninių skaidulų pluoštų, susietų pagrindine medžiaga. Vienoje kaulinėje plokštelėje visų kolageninių skaidulų pluoštų kryptis yra vienoda, tuo tarpu dviejose gretimose plokštelėse jų kryptis skiriasi 90o kampu. Dalis kolageninių skaidulų pluoštų iš vienos plokštelės gali pereiti į gretimas plokšteles, dėl to kaulinis audinys yra tvirtesnis.
Kaulinių plokštelių pagrindinėje medžiagoje yra (apie 30 µm skersmens) osteocitų įdubų
(lacunae osteocyti). Iš šių įdubų išeinantys kauliniai kanalėliai( canaliculi ossei), ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-06-09
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis228.42 KB
AutoriusSamannta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
FakultetasVeterinarijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kaulinis audinys (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą