Išplėstinė paieška
 
 
 

Biosfera

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Biosfera. Biosferos ribos. Biosfera ir saulė. Medžiagų apytaka biosferoje. Žmogus – gamtos dėsnių pažeidėjas. Evoliucija.

Ištrauka

Litosfera, hidrosfera, atmosfera - tai susijusios, viena kitą veikiančios mūsų planetos sferos, didesne ar mažesne dalimi sudarančios beveik visas natūraliąsias ekosistemas. o biosfera visa tai vienijanti sfera. Biosfera [gr. bios - gyvenimas +gr. sphaira - rutulys]: Tai žemės rutulio paviršiaus dalis, kurioje gyvena organizmai, Ji apima organizmų gyvenamą žemės paviršių, viršutinę žemės plutos dalį (litosferą), vandenynų, jūrų, upių, ežerų ir kitus vandenis (hidrosferą) ir apatinę atmosferos dalį. Astronominiu požiuriu biosfera tai plonas sluoksnis aplink žemę, kuriame vyksta biologinis gyvenimas. Trumpiau tariant biosfera tai žemę gaubianti erdve, kurioje egzistuoja gyvybė.
Perskaičius šiame referate pateikta medžiaga turėtų būti aišku, kad gamtoje, kuri iš pirmo žvilgsnio yra be galo įvairi, esti daug bendrybių ir dėsningumų, kad tarpusavyje įvairūs organizmai glaudžiai susiję ir vienas nuo kito priklauso. Taipogi savarankiškam darbe bus aprašytas evoliucijos procesas. Evoliucija bus paminėta kaip, sąlygojanti organizmų įvairovę, jų sandaros ir funkcijų prisitaikymą prie kintančių aplinkos sąlygų. Nuolat iš lėto kinta, t. y. evoliucionuoja ne tik gyvosios būtybės, bet ir visa visata, mūsų planeta žemė, žmonių visuomenė.

Šio referato uždavinys :

Apibendrinti biosferos ir evoliucijos sampratas.

Pagrindiniai tikslai :

• Biosferos sąvoka.
• Biosferos evoliucijos veiksniai.
• Gyvybės struktūros.
• Evoliucijos netolygumas.
• Biosferos funkcionavimas.

Biosfera- (gr. bios - gyvenimas +gr. sphaira – rutulys): Tai žemės rutulio paviršiaus dalis, kurioje gyvena organizmai, Ji apima organizmų gyvenamą žemės paviršių, viršutinę žemės plutos dalį (litosferą), vandenynų, jūrų, upių, ežerų ir kt. vandenis (hidrosferą) ir apatinę atmosferos dalį. Ji sudaro viso pasaulio ekosistemų visųmą. Tai yra erdvė, kurioje egzistuoja givybė. Biosferos terminą pirmą kartą pavartojo 1873m. geologas E.Ziusas. Biosferos teorija sukūrė bei ekologijos teorinius pagrindus XXa. pirmojoje pusėje išdestė geochemikas V.Vardanskis.
Visos žemės ekosistemos sudaro biosferą. Astronominiu požiuriu - tai plonas sluoksnis aplink žemę, kuriame vyksta biologinis gyvenimas. Trumpiau tariant biosfera tai žemę gaubianti erdve, kurioje egzistuoja gyvybė. Apie 2/3 žemės paviršiaus dengia jūros ir vandenynai, likusią dalį sudaro žemynai. Žemynuose yra sausuma ir gėlavandenė aplinka, kai kur sūrus ežerai ir jūros. Nors ir sūrią jūrą ir gelavandenį ežerą sudaro vanduo, tačiau organizmų bendrijos abejuose aplinkose smarkiai skiriasi. Skirtinga druskų koncentracija sukuria visiškai skirtingas ekologines prielaidas. Sausumos ekosistemas įprasta skirstyti į pagrindinius tipus, vadinamuosius biomus. Biomų pavyzdžiai: drėgnieji atogražų miškai, dykumos, stepės, lapuočių miškai , spygliucių miškai , tundros ir kt. Pavyzdžiui Lietuvoje yra tik vienas biomas - vidutinio klimato mišrūs miškai .
Biosfera susidaro iš biotiniu ir abijotiniu veiksnių. Biosfera apima trys abiotiniai veiksniai;
1 Litosfera –(gr. lithos – akmuo +gr. sphaira – rutulys) kietoji žemės rutulio storymė (pluta ) ir mantijos viršutinė dalis, 2 - 3 km storio žemės paviršinis apdangalas. Žemės pluta ir dalis viršutinės mantijos sudaro 50-70 km storio kietą sluoksnį. Litosfera yra suskilusi į plokštes (7 didelės ir daug mažų). Konvekcinės srovės astenosferoje verčia plokštes po truputį slinkti viena kitos atžvilgiu. Dėl to atsiranda žemynų judėjimas ir plyšiai vandenynų dugnuose. Ties plokščių pakraščiais vyksta drebėjimai, ties plyšiais - vulkaninė veikla. Viršuje litosfera susisiekia su išorinemis geosferomis - atmosfera ir hidrosfera, apačioje susisiekia su astenosfera. Litosferoje kai kurie mikrooganizmai gyvena 2-3 km. gylyje. Vabzdžiai į žemę prasiskverbia iki 5-6m. kai kurie graužikai – iki 6 - 7m. gylio. Žmogus šahtas išsikasa iki 4 km, o grežinius išsigrežia iki 13 km. ir daugiau gylio. Daugiausia gyvųjų organizmų, kurie yra ir aktyviausi, esama iki 1 m gylyje.
2 Hidrosfera - (gr. hydor – vanduo, drėgmė +gr. sphaira – rutulys):Tai Žemės rutulio nevientisas vandens apgaubas, žemės vandenų visuma, į kurią įeina vandenynai ir jūros, paviršiniai vandens telkiniai (ežerai, upės, pelkės ir t.t.) bei gruntiniai vandenys taipogi ledynai ir sniegynai. Vanduo dengia apie 71% žemės paviršiaus. Vandenynuose organizmai gyvena visuose gyliouse, t.y. beveik iki 11 m gylio. Gausiausia gyvybės ten kur patenka saulės šviesa (eufotineje zonoje ) - jūrose ir vandenynuose - iki 100-200 m, gėluose vandenyse - iki 10-20 m gylio. Vandenynų vidutinis gylis 3795 m. giliausios vietos siekia 11 km. Jame įvairiom proporcijomis aptinkama ištirpusių visų cheminių elementų, nurodytų Mendelejevo lentelėje, kurie svarbūs formuojantis jūrų gyvūnų ir augalų kūnams. Vandenynų vanduo nuolat juda, tam svarbią reikšmę turi jūrų srovės. Tos srovės pasaulio vandenyno vandenis sujungia į visumą ir sudaro bendrą hidrosferos terpę.
3 Atmosfera –(gr. atmos - garai +gr. sphaira – rutulys): Žemės rutulį gaubiantis oro sluoksnis. Atmosferos savybės kinta horizontalia ir vertikalia kryptimi. Horizontaliai – dėl nevienodo Žemės paviršiaus įvairių dalių klimato, vertikaliai – atmosfera sudaryta iš sluoksnių, kurie skiriasi chemine sudėtimi ir fizinėmis bei cheminėmis savybėmis. Žeme gaubiantis 20-25 km. storio dujų apvalkalas. Atmosfera sudaro mūsų planetos periferinį sluoksnį ir gaubia dvi kitas aplinkas (litosfera ir hidrosfer). Atmosferoje gyvybė aptinkama iki 10-15 km. aukščio; tai bakterijos, augalų sporos, paukščiai ir net žmogus su savo technoka. Šioje aplinkoje nuolat gyvenančių organizmų nėra. Jie čia būna tik laikinai. Atmosfera sudaro tokie sluoksniai: troposfera tai apatinis jos sluoksnis vidutiniškai 15 km. aukščio . Virš traposferos yra stratosfera kurios aukštis 100 km. Prie jos ribos pasirodo šiaurės pašvaistė . ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-08-30
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis120.1 KB
AutoriusIrma
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biosfera [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą