Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Abiotiniai ekosistemos veiksniai

Abiotiniai ekosistemos veiksniai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Šviesa. Temperatūra. Oras. Vanduo. Dirvožemis. Išvados.

Ištrauka

Ekologija – tai mokslas apie organizmų santykius su aplinka. Jos tikslas yra nustatyti kaip aplinkos sąlygos veikia organizmų vystymąsi, jų kūno sandarą, atskirų organų funkcijas ir kaip organizmai veikia aplinką. Vykstant evoliucijos procesui visi gyvieji organizmai prisitaikė gyventi tam tikroje aplinkoje. Nuo aplinkos kokybės priklauso organizmų gyvenimo trukmė, gyvybingumas, gyvenimo ritmai. Iš aplinkos su maistu jie gauna energijos, o į aplinką šalina medžiagų apykaitos produktus. Organizmų medžiagų ir energijos gavimas bei šalinimas turi būti subalansuotas, kad nesutriktų organizmų ir aplinkos pusiausvyra. Organizmas ir jo gyvenamoji aplinka yra glaudžiai susiję ir nuolat veikia vienas kitą. Jų būklė, jų gyvenimo, dauginimosi ir vystymosi galimybės tiesiogiai priklauso nuo juos veikiančių aplinkos veiksnių visumos.
Gyvieji organizmai visiškai priklauso nuo aplinkos sąlygų, arba ekologinių veiksnių. Ekologiniais veiksniais laikomi aplinkos veiksniai, kurie tiesiogiai arba per kitus veiksnius daro įtaką augalų augimui ir vystymuisi ir be kurių augalų gyvybė būtų neįmanoma. Aplinką sudaro negyvosios ir gyvosios gamtos elementai. Aplinkos veiksnių įvairovė išties didžiulė, todėl jie yra klasifikuojami. Pagal prigimtį jie klasifikuojami taip: abiotiniai, biotiniai ir antropogeniniai veiksniai.
Šiame darbe norėčiau apžvelgti vieną iš šių aplinkos veiksniu grupių. Tai būtų abiotiniai veiksniai. Apžvelgti visus abiotnius ekosistemos veiksnių komponentus ir juos visus apžvelgti kuo plačiau. Aptarti kiekvieno jų pliusus gyviesiems organizmams, įtaką jiems, bei jos padarinius, neigiamus bei teigiamus.

Abiotiniai veiksniai yra negyvosios gamtos elementai, tiesiogiai ar netiesiogiai veikiantys gyvuosius organizmus, jų fizinę būklę ir cheminę sudėtį. Dauguma bendrosios eokologijos specialistų pagal poveikio gyviesiems organizmams dydį išskiria šiuos svarbiausius abiotinius veiksnius: šviesą, temperatūrą, orą, vandenį ir dirvožemį. Kartais tarp svarbiausių abiotinių veiksnių paminima ir gimtoji uoliena, iš kurios formuojasi dirvožemis. Kiti ekologai išskiria penkias pagrindines abiotinių veiksnių grupes: klimatiniai, edafiniai, orgafiniai, cheminiai ir kosminiai. Kiekvienos grupės paaiškinimai:
Klimatiniai – temperatūra, kritulių kiekis, drėgmė, vėjas, slėgis, atmosferos.
Edafiniai – dirvožemio mechaninė sudėtis, jo fizinės ir cheminės savybės, drėgnumas, spalva, oro kiekis dirvožemyje, dirvožemio vanduo.
Orografiniai – reljefas, kalnų šlaitų ekspozicija, lemianti vertikalųjį gyvybės zoniškumą.
Cheminiai – dujų, tirpalų, kietųjų medžiagų cheminė sudėtis ir kiekis aplinkoje, taip pat oro, dirvos ir vandens teršalai.
Kosminiai – Saulės spinduliuotė bei jos poveikis mikroorganizmams, augalams, gyvūnams ir žmonėms.
Skirtingų ekologinių veiksnių įtaka augalų gyvenimui yra nevienoda. Jie nevienodai veikia ir skirtingose augalo vystymosi fazėse. Ekologinių veiksnių poveikis augalijai yra kompleksinis. Tačiau gyviesiems organizmams vistiek abiotiniai veiksniai: šviesa, temperatūra, oras, vanduo ir dirvožemis yra patys svarbiausi. Todėl šių aplinkos veiknsių svarbą ir poveikį organizmams bei organizmų reagvimą į jų poveikį apžvelgsiu kiek plačiau. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis15.65 KB
AutoriusDonatas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Abiotiniai ekosistemos veiksniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą