Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Bakteriniai toksinai

Bakteriniai toksinai

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Kas yra toksinai? Bakterinių toksinų klasifikacija. Pagal cheminę sudėtį. Pagal veikimo mechanizmą. Pagal formavimosi ląstelėje būdą. Bakterinių toksinų ypatybės. Letalinės toksinų dozės. Svarbiausieji toksinai, jų struktūra, veikimo principas, sukeliami pažeidimai ar infekcijos, praktinė reikšmė. Botulino toksinas. Stabligės toksinas. Difterijos toksinas. Šigelės toksinas. Šigelės toksiną produkuojanti Escherichia coli. Bordetella pertussis bakterijų rūšies produkuojami toksinai. Staphylococcus aureus bakterijų rūšies produkuojami toksinai. Bacillus anthracis produkuojamas toksinas. Bakterinių toksinų reikšmė žemės ūkyje. Bakterinių toksinų reikšmė medicinoje. Išvados.

Ištrauka

Toksinai (gr. toxikon – nuodai) – nuodingos medžiagos, randamos kai kuriuose organizmuose (grybuose, bakterijose, augaluose, gyvūnuose). Dauguma toksinų veikia skirtingas organizmų funkcijas, pvz., neurotoksinai pažeidžia nervų sistemą, citotoksinai tiesiogiai žudo ląsteles. Kai kurie toksinai pasižymi mutageniniu ir kancerogeniniu poveikiu.
Bakteriniai toksinai – toksinės medžiagos, išskiriamos įvairių rūšių bakterijų ir pasižyminčios skirtingomis ypatybėmis, struktūra, veikimo mechanizmais, sukelia skirtingus pažeidimus ar infekcijas. Toksinai naudojami ir žmogaus praktinėje veikloje.


Gramneigiamų bakterijų išorinės membranos lipopolisacharidų kompleksai sudaro endotoksinus. Endotoksinai yra surišti su bakterijos ląstelės sienele.
Dauguma baltyminių toksinų laikomi egzotoksinais, nes jie išskiriami bakterijos į aplinką ir veikia kitas ląsteles, jų veikimas tampa nuo bakterijos nepriklausomas.

Bakterinius toksinus į grupes galima suskirstyti daugeliu požymių, tačiau esminis požymis jų skirstymui yra jų susidarymo bakterijoje būdas; pagal tai toksinai skirstomi į endotoksinus ir egzotoksinus.


III. Bakterinių toksinų ypatybės:
• Dažniausiai tam tikrus konkrečius toksinus sekretuoja tik viena bakterijų rūšis (pavyzdžiui, bakterijų rūšis Clostridium tetani – stabligę sukelianti bakterijų rūšis – išskiria tik stabligės toksinus, tik Corynebacterium diphteriae – difterijos sukėlėja - sekretuoja difterijos toksiną). Bet, pavyzdžiui, rūšies Escherichia coli bakterijos produkuoja toksinus, identiškus Shigella dysenteriae bakterijų produkuojamiems toksinams.
• Toksinus įprastai išskiria patogeninės bakterijų atmainos, o nepatogeninės – ne, todėl toksinai yra svarbūs patogeniškumo faktoriai.
• Anksčiau buvo manoma, kad egzotoksinų produkcija yra būdinga tik gramteigiamoms bakterijoms, tačiau ir tam tikros gramneigiamų bakterijų rūšys išskiria baltyminius toksinus.
• Bakteriniai toksinai yra stipriausi žmones veikiantys nuodai, išlaikantys savo toksiškumą net labai praskiestuose jų tirpaluose. Stipriausių bakterinių toksinų letalinis poveikis gali būti lyginamas su strichnino ar gyvačių nuodų toksiškumu.
• Egzotoksinai paprastai jautrūs šilumai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-16
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis1.25 MB
Autoriusalias330
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bakteriniai toksinai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą