Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Evoliucijos teorijos vystymasis

Evoliucijos teorijos vystymasis

  
 
 
123456789
Aprašymas

Gyvosios gamtos raidos suvokimas iki Darvinizmo. Įvadas. Evoliucijos požiūris senovėje. Mokslo smukimas viduramžiais. Biologijos plėtotė Renesanso epochoje. Evoliucijos teorijos išvakarės, Ž. B. Lamarkas. Tiesioginiai Č. Darvino pirmtakai. Č. Darvino evoliucijos teorija.

Ištrauka

Evoliucijos terminas moksle dabar labai paplitęs. Neretai kalbama apie atomų, galaktikų, Žemės, mašinų, visuomenės ir net pažinimo metodų evoliuciją. Visais šiais atvejais turima omenyje nuoseklūs pradinės būklės per tam tikrą laiką pokyčiai, dėl kurių atsiranda kažkas nauja.
Biologinė evoliucija iš esmės skiriasi nuo visų kitų "evoliucijų". Jos pagrindas – unikalūs makromolekulių ir gyvų organizmų atsikartojimo procesai. Gyvybės vystimosi raida Žemėje rodė, jog šių procesų gyvos sistemos per daugelį kartų gali persitvarkyti labai įvairiai.
Evoliucijos mokslas, remdamasis specialiųjų disciplinų duomenimis, nagrinėja istorinio gyvybės vystimosi bendrus dėsningumus ir varomąsias jėgas.
Evoliucijos idėjos – pažiūrų į istorinę įvairių gyvybės formų raidą visuma – atsirado dar prieš tūkstantmečius. Evoliucijos mokslas pradėjo formuotis tik XVIII a. pabaigoje, kai, plečiantis gamtotyrai, buvo sukaupta pakankamai faktinės medžiagos, Č. Darvinas atskleidė materialias istorines priežastis, kurios ir sudaro evoliucijos mokslo teorijos pagrindą. Šiuolaikinį evoliucijos mokslą ir jo problemas galima suprasti tik žinant pagrindinius istorinius evoliucionizmo formavimosi etapus.


Evoliucijos Žinių plėtotę šiuo ilgu laikotarpiu galima suskirstyti į šiuos etapus: evoliucionizmo raida antikoje, viduramžiais, Renesanso ir Švietimo epochoje, evoliucijos teorijos kūrimas XVIII a. ir tiesioginių Č. Darvino pirmtakių veiklos periodus.

Evoliucijos požiūris senovėje

Gyvosios gamtos vystimosi idėjų – evoliucijos požiūriu – aptinkama jau senovės Indijos, Kinijos, Mesopotamijos, Egipto, Graikijos materialistų darbuose. Dar 1 tūkst. p. m. e. pradžioje Indijoje egzistavo filosofijos mokyklos, propagavusios materialaus pasaulio (ir organinio) raidos iš "promaterijos" idėjas. Dar senesniuose Ajurvedos tekstuose tvirtinam, jog žmogus atsirado iš beždžionių, gyvenusių prieš 18 mln. m. žemyne, jungusiame Indokiniją ir Pietryčių Aziją. Maždaug prieš 4 mln. m. dabartinių žmonių protėviai, neva, pradėję kolektyviai ieškoti maisto. Šios pažiūros rodo, kad šiuolaikinis žmogus atsirado anksčiau nei prieš 1 mln. m.
Kinijoje buvo atliekama speciali stambių raguočių, arklių ir dekoratyvinių augalų selekcija jau 2 tūkst. m. p. m. e., o 1 tūkstantmečio p. m. e. pabaigoje minėtoje šalyje egzistavo augalų klasifikacija (kaulavaisiniai, ankštiniai, sultingieji, besidriekiantieji, krūmai ir kt.). Tuo pat metu Kinijoje buvo paplitę mokymai apie vienų gyvų būtybių virtima kitomis evoliucijos eigoje. Dėl glaudžių Senojo pasaulio valstybių ryšių šios žinios išplito tarp Viduržemio jūros šalių filosofų. Ten jos ir buvo toliau plėtojamos. Štai, pavyzdžiui, Heraklitas Efesietis (graikų filosofas, Jonijos mokyklos atstovas, gyvenęs VI a. p. m. e.) manė, kad visos gyvos būtybės, iš jų ir žmogus, atsirado natūraliu būdu, iš pirminės materijos. Ginčydamiesi su filosofais idealistais, graikų materialistai V – IV a. p. m . e. iškelia aukščiausios, protingiausios būtybės atsiradimo iš paprastesnės, primityvesnės materijos būklės problemą. Visko pagrindas – jungimasis. Išliekantieji vienetai besidaugindami duoda pradžią naujoms sėkmingoms kombinacijoms. "minties milžinas" Aristotelis (IV a. p. m. e..) gyvosios gamtos raidą grindė bendra aukštesniųjų gyvūnų sandara, organų homologija ir koreliavimusi. Matyt, Aristotelis vienas pirmųjų ir iškėlė prielaidą dėl tarpinių formų egzistavimo tarp gyvūnų ir augalų. Jo svarbiausi kūriniai "Apie gyvūnų dalis", "Gyvūnų istorija", "Apie gyvūnų atsiradimą" turėjo didelę įtaką tolesnei biologijos raidai.
Vis dėlto, nors minėtų filosofų ir mūsų mintys yra artimos, senovės mąstytojų pažiūros buvo labai abstrakčios, spekuliatyvios, nepagrįstos duomenimis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-26
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis15.64 KB
AutoriusJustina
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas12
Failo pavadinimasMicrosoft Word Evoliucijos teorijos vystimasis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 12 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą