Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Biotiniai ir abiotiniai veiksniai

Biotiniai ir abiotiniai veiksniai

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Biotiniai veiksniai. Populiacijos individų tarpusavio santykiai. Skirtingų rūšių populiacijų tarpusavio santykiai. Antropogeniniai veiksniai. Išvados.

Ištrauka

Vykstant evoliucijos procesui visi gyvieji organizmai prisitaikė gyventi tam tikroje aplinkoje. Nuo aplinkos kokybės priklauso organizmų gyvenimo trukmė, gyvybingumas, gyvenimo ritmai. Iš aplinkos su maistu jie gauna energijos, o į aplinką šalina medžiagų apykaitos produktus. Organizmų medžiagų ir energijos gavimas bei šalinimas turi būti subalansuotas, kad nesutriktų organizmų ir aplinkos pusiausvyra. Organizmas ir jo gyvenamoji aplinka yra glaudžiai susiję ir nuolat veikia vienas kitą. Organizmų būklė, jų gyvenimo, dauginimosi ir vystymosi galimybės tiesiogiai priklauso nuo juos supančios aplinkos veiksnių visumos. Aplinkos veiksniu vadinamas bet koks aplinkos elementas, turintis tiesioginį ar netiesioginį poveikį gyviesiems organizmams, jų populiacijoms, ekosistemoms, ekosferai net trumpą jų gyvavimo laikotarpį ( V. Stravinskienė, 2003). Kadangi aplinkos veiksnių labai daug, jų nagrinėjimui įvestos klasifikacijos pagal poveikio gyviesiems organizmams būtinumą. Aplinkos veiksniai gali būti žalingieji, būtinieji, neutralieji.
Žalingieji- veiksniai, apribojantys organizmų gyvybingumą, skatinantys gyvybinių ir imuninių funkcijų sutrikimus, sukeliantys degradaciją ar net mirtį. Žalingiesiems veiksniams priskiriami šaltis, karštis, deguonies trūkumas, įvairios kilmės tarša, slėgio svyravimai. Organizmų mirtį sukeliantys veiksniai vadinami letaliniais, o gyvybingumą apribojantys ir organizmus silpninantys veiksniai- apribojančiais (limituojančiais) ( V. Stravinskienė, 2003).
Būtinieji aplinkos veiksniai yra tokie, be kurių organizmų egzistavimas neįmanomas. Tai būtų vanduo, šviesa, optimali temperatūra, deguonis, anglies dioksidas, mitybai būtini mikroelementai.
Neutralieji- aplinkos veiksniai neturintys jokios įtakos gyviesiems organizmams. Tai įvairūs mineralai, inertinės dujos, lava ir naudingos iškasenos, kol jų eksploatacija nepradėta ir aplinka neteršiama( V. Stravinskienė, 2003).
Aplinkos veiksnius, veikiančius augalus ir gyvūnus, įprasta skirstyti į du pagrindinius tipus: biotinius ir abiotinius. Biotiniais veiksniais vadinamas gyvųjų organizmų poveikis. Abiotiniai veiksniai yra nebiologinės prigimties- tai šviesa, maisto medžiagos dirvožemyje, temperatūra ir drėgmė ( H. Pleijelis, 1994).
Kadangi kiekvienas organizmas yra veikiamas ne tik negyvosios aplinkos sąlygų, bet ir gyvosios apsupties, pabandysime panagrinėti organizmų tarpusavio santykius, kurie nulemia gyvosios aplinkos palankumą. Tai sąlygoja sąveikų tarp rūšių pobūdis, kuris gali būti teigiamas, neigiamas, neutralus tiek iš kurios nors vienos, tiek iš abiejų pusių. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-27
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis19.86 KB
Autoriusvestina
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasStravinskienė
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biotiniai ir abiotiniai veiksniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • 2 Klasė/kursas
  • Stravinskienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą