Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Daugialąsčiai mikroorganizmai (verpetės, kirmėlės, nariuotakojai)

Daugialąsčiai mikroorganizmai (verpetės, kirmėlės, nariuotakojai)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Bendros žinios apie daugialąsčius mikroorganizmus, gyvenančius vandenyje. Verpetės. Kirmėlės. Apvaliosios kirmėlės. Mažašerės žieduotosios kirmėlės. Vėžiagyviai. Vabzdžiai ir jų lervos. Moliuskai arba minkštakūniai. Daugialąsčiai mikroorganizmai gyvenantys Baltijos jūroje. Baltijos jūros pelagialės ekosistema. Zooplanktono ir zoobentoso įvairovė Lietuvos upėse. Lietuvos ežerų zooplanktonas ir zoobentosas. Išvados.

Ištrauka

Bendros žinios apie daugialąsčius mikroorganizmus, gyvenančius vandenyje

Gamtiniai ir nutekamieji vandenys yra laikina ar nuolatinė gyvenamoji vieta įvairių daugialąsčių gyvūnų, kurie kartu su mikroorganizmais dalyvauja teršalų destrukcijoje. Tai verpetės, kirmėlės, vėžiagyviai, vabzdžiai ir jų lervos, moliuskai.
Verpetės (Rotatoria) - smulkūs gyvūnai, paplitę gėluose vandenyse. Iš viso yra apie 2000 rūšių. Tikrų jūrinių formų yra 50 rūšių, o verpečių rūšių Lietuvos gėluose vandenyse yra apie 300. Daugelis gyvena ežerų, tvenkinių, upių dugne. Gausi planktoninių verpečių grupė. Kai kuriuos nuolat gyvena ant įvairių bestuburių. Pavieniui, rečiau kolonijomis, plūduriuoja vandenyje arba tūno prisitvirtinusios prie dugno. Verpečių aptinkama mineraliniuose ir karštuose šaltiniuose. Taip pat verpečių dažnai randama ir aerobinio vandens valymo įrenginių dumble. Didžiausios verpetės būna apie 2 mm, o dauguma jų yra mikroskopinės, kartais smulkesnės net už infuzorijas. Kūno forma labai įvairi: daugelis pailgos, nors kai kurios rutuliškos, kampuotos. Kūnas skirstomas į tris dalis: galvą liemenį ir koją. Galvos priekinėje dalyje yra verpetinis aparatas, kurį sudaro ilgesnių ar trumpesnių šerelių (blakstienėlių) žiedai. Verpetiniu aparatu planktoninės verpetės ir juda, ir maitinasi: apie 1000 kartų per minutę virpančių šerelių sukelta vandens srovė išsiskiria į dvi dalis - viena eina išilgai kūno ir stumia verpetę į priekį, kita srovės dalis neša maistą burnos link. Verpetės minta suspenduotomis organinėmis medžiagomis, bakterijomis, dumbliais, pirmuonimis, detritu. Kūno gale yra koja su dviem pirštuotomis ataugomis, tarp kurių yra cementinės liaukutes. Liaukučių išskyromis dugninės verpetės prisiklijuoja prie substrato, o judindamos kojos raumenis jos gali šliaužioti dugnu ar dumblo dribsnių paviršiumi. Planktoninėmis ir bentosinėmis verpečių rūšimis minta žuvų mailius. Verpetėmis minta įvairiausi bestuburiai planktofagai (vabzdžiai, dvigeldžiai moliuskai).


Kirmėlės(Vermes) – tai bestuburių gyvūnų grupė. Ji skirstoma į 10 tipų. Tai plokščiosios kirmėlės, apvaliosios kirmėlės, nemertinos, mažašerės žieduotosios kirmėlės, verpetės ir kitos. Iš kirmėlių, gyvenančių gamtiniuose vandens telkiniuose ir vandens valymo įrenginiuose, didžiausią reikšmę turi mažašerės žieduotosios kirmėlės (Oligochaeta) ir apvaliosios kirmėlės (Nematoda). Tarp labiausiai paplitusių žieduotųjų kirmėlių minėtini Aelosoma, Nais bei Tubifex genčių atstovai. Gyvena jie dažniausiai įsirausę į dumblą, dirvožemyje, augalų, gyvūnų ir žmogaus organizme ir maitinasi organinių medžiagų liekanomis. Prarydamos dumblo daleles, kirmėlės iš dalies jas mineralizuoja.

Apvaliosios kirmėlės (Nemathelminthes) suskirstytos į nematodų (Nematoda) ir pilvablakstienių (Gastrotricha) klases. Gausiausia nematodų (Nematoda) klasė turi apie 23 000 rūšių. Kūnas 0,3mm — 40cm ilgio, siūlo, kartais citrinos formos, nesegmentuotas. Neturi kraujotakos ir kvėpavimo sistemų. Nematodai yra skirtalyčiai. Patelės deda kiaušinius arba yra gyvavedės. Nematodai gyvena vandens telkinių ir aerotankų dumble, jų aptinkama biofiltruose. Minta bakterijomis, dumbliais, detritu, pūvančiomis organinėmis medžiagomis, kai kurios rūšys yra plėšrios. Daugelis nematodų — augalų, gyvulių, paukščių, ir žmonių parazitai. Gyvūnus ir žmones parazituoja askaridės, spalinės, plaukagalviai. Jų kiaušinėliai gali būti ilgai gyvybingi gamtoje (iki invazijos). Todėl vanduo, dumblas ir dirvožemis— pavojingi žmonėms, gyvūnams ir paukščiams parazitinių kirmėlių židiniai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-05
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis182.31 KB
Autoriusvyga
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasAušra Mažeikienė
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Daugialasciai mikroorganizmai (verpetes kirmeles nariuotakojai) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Aušra Mažeikienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą