Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Tadas Ivanauskas

Tadas Ivanauskas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Tadas Ivanauskas. Pratarmė. Biografijos bruožai.

Ištrauka

Savo nepaprastai vaisingą mokslinę, pedagoginę, kultūrinę veiklą garsusis Lietuvos gamtininkas Tadas Ivanauskas pradėjo tada, kai Lietuvoje nebuvo nė vienos mokslo įstaigos, nė vienos aukštosios mokyklos, kai siekiantis mokslo Lietuvos jaunimas turėdavo vykti mokytis svetur.
Nuo vaikystės dienų pamilęs Lietuvos gamtą ir šio amžiaus antrajame dešimtmetyje pradėjęs sistemingai ją tirti, T.Ivanauskas tada su didele širdgėla turėjo konstatuoti, kad gamtos tyrimo srityje per penkiasdešimt metų beveik nieko nenuveikta ir kad "…tie luomai, kurie galėjo tai padaryti, pasižymėjo visišku nemoksliškumu arba menku pilietiškumu. Pirmuoju atveju mokslinė medžiaga buvo nesunaudota arba sunaikinta, antruoju – keliaudavo į svetimą kraštą".
Su T.Ivanausko vardu susiję daugelio biologinio profilio mokslo įstaigų, muziejų bei draugijų Lietuvoje steigimas ir veikla. Per penkiasdešimt pedagoginio darbo Vilniaus ir Kauno aukštosiose mokyklose metų jis išugdė ištisas gamtininkų, medikų, miškininkų ir žemės ūkio specialistų kartas.
T.Ivanauskas buvo vienas tų tada negausios pažangiosios inteligentijos atstovų, kurie, nepaisydami valdančiosios buržuazijos abejingumo, vien savo asmeninėmis pastangomis 1919 – 1920 metais atgaivino Lietuvoje aukštąją mokyklą pasiaukojamai joje dirbo, nesavanaudiškai ir ištikimai tarnavo mokslui, kultūrai, liaudies švietimui.
T.Ivanauskas vienas pirmųjų Lietuvoje iškėlė ir nepailsdamas skleidė gamtos apsaugos idėją, pats konkrečiai organizavo šį darbą telkė į jį plačiąją visuomenę, dėjo jam mokslinius pamatus, prisimindamas, kad " … žmogaus pareiga parodyti gyviems padarams ne tik savo jėgą, bet ir savo teisingumą. Žmogus, kuris šios pareigos nepripažįsta, nenusipelno kultūringo žmogaus vardo", "Gamtos viešpats ne tas, kuris naikina, bet tas, kuris kuria. Tik giliai moksliškas o ne ūkiškai savanaudiškas gamtos pertvarkymas atneš naudą žmonijai".
Ieškodamas būdų įtraukti į šį nepaprastai svarbų ir kilnų darbą visą visuomenę, auklėti jaunimą gamtos meilės, jos puoselėjimo ir protingo jos turtų naudojimo dvasia, T.Ivanauskas siūlė kelią "…pamilti gamtą per jos pažinimą …".
Mylėdamas gamtą, nepaprastą jos grožį, T.Ivanauskas mokėjo tą grožį, meilę gamtai nepaprastai subtiliai perteikti gausiuosiuose savo veikaluose, straipsniuose, kalbose jaunimui, plačioms masėms.
Pasirinkęs mokslininko kelią, visiškai jam atsidavęs, tapęs plataus profilio ir akiračio biologu, T.Ivanauskas neužsidarė specialybės kiaute, neribojo savo interesų vien mokslo ir vien šią mokslo sritimi. Jis buvo įsitikinęs, kad mokslininkui, ypač gamtininkui, būtina "…domėtis kitomis žmogaus sąmonės sritimis; etika, grožis, romantika, poezija turi taip pat lydėti jo žingsnius… Tada tik jis mokės atjausti kitų žmonių kančias ir nelaimes, mokės matyti, pajausti ir aprašyti grožį tos gamtos, kurioje dirbo ir ieškojo amžinųjų jos dėsnių".
Būdamas garsus mokslininkas, plačios erudicijos žmogus, T.Ivanauskas kartu buvo ir paprastas, humaniškas, teisingas, nesididžiuojantis savo laimėjimais: "Jokių savo amžiuje pasiektų privalumų, kurie priklausytų tik man aš nematau. Mano nuopelnų čia nedaug. Svarbiausia tai, kad buvau sveikas, nesirgau jokiomis ligomis, dirbau, kiek spėjau, ir nieko nemėginau daryti vidutiniškai". Mokėjimas suartėti su paprastais, mylinčiais gamtą, jos grožį, darbščiais žmonėmis pelnė jam didelį populiarumą liaudyje. Iki paskutinių savo gyvenimo dienų Tadas Ivanauskas plačiai susirašinėjo su įvairaus išsimokslinimo žmonėmis, teikė jiems patarimų, siuntinėjo augalų sėklų ir kt.
Tadas Ivanauskas buvo aistringas materialistinės pasaulėžiūros propaguotojas. Buržuazijos valdymo metais jis drąsiai gynė gamtos moksluose materialistinę kryptį, kovojo už materialistinę pasaulėžiūrą, pats dėstė darvinizmą ir evoliucijos mokslo teoriją, siekė, kad šios idėjos būtų diegiamos ne tik aukštosiose, bet ir vidurinėse mokyklose.
Meilė ir ištikimybė savajam kraštui bei liaudžiai, visam gyvenimui susiejo jį su Lietuvos gamta..Įžymusis Lietuvos gamtininkas garbingai įvykdė savo jaunystės priesaiką – "Visą savo gyvenimą ir darbą pašvęsti Lietuvai". ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-06-12
DalykasBiologijos kursinis darbas
KategorijaBiologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis56.3 KB
Autoriuskaramelboy
Viso autoriaus darbų20 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tadas Ivanauskas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 22 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą