Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Miško ir sodų mikroklimatas

Miško ir sodų mikroklimatas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Energijos balansas. Masės balansas. Spinduliuotės ištekliai. Mikroklimatas.

Ištrauka

Augalija padengti žemės plotai yra labai dideli, tačiau augalijos tipas skiriasi. Autorius T.R. Oke (2001) knygos "Paribio sluoksnio klimatas" ketvirtame skyriuje "Augalija padengtų paviršių klimatas" aprašo masės, energijos balansą, radiacijos išteklius bei mikroklimatą. Šiame darbe energijos, masės balansas, radiacijos ištekliai nagrinėjami tik miškuose ir soduose. Taip pat aptarta, kaip medžiais apaugusios teritorijos veikia klimatą tam tikrame regione.
Norint įvertinti masės ir energijos apykaitą miškuose ir soduose, labai svarbu atsižvelgti į medžių architektūrą. Nuo architektūros priklauso veikiančiojo (aktyvaus) paviršiaus padėtis. O tai keičia šilumos, masės ir judesio kiekio apykaitą.
Svarbiausia veikiančioji medynų ir sodų dalis – tai lapija. Tankiai medžiais (ar kitais augalais) apaugusiose teritorijose horizontalus lapijos tankumo pokytis dažniausiai yra ignoruojamas. Medžiuose didžiausia lapų koncentracija yra netoli viršūnių. Tai labai padidina paviršiaus šiurkštumą.
1. Energijos balansas
Nei vienas organizmas, nei viena sistema negali egzistuoti be energijos. Miškai ir sodai irgi ne išimtis. Taigi augalijos sistemos energijos balanso ( ) lygtis atrodo šitaip:
, (1)
čia - šiluminis kūnų spinduliavimas, - fazinių virsmų šiluma, - sistemos entalpijos pasikeitimas, - biocheminių šilumos atsargų pasikeitimas (1 pav.).

Sistemos entalpija keičiasi dėl oro, dirvos ir augalų biomasės šilumos absorbcijos ar išspinduliavimo. Šiluminio kūnų spinduliavimo metu keičiasi temperatūra, o keičiantis slaptajai garavimo šilumai temperatūra nesikeičia. Biocheminių šilumos atsargų pokyčiai yra susiję su augalų anglies dvideginio (CO2) asimiliacijos intensyvumu. Dar vienas elementas, kurį gali tekti įtraukti į energijos balanso lygtį – tai advekcija ( ). Tai priklauso nuo mišką ar sodą supančios aplinkos. Advekcijos metu iš sistemos gali būti išnešta ar atnešta kūnų išspinduliuota ir slaptoji garavimo šiluma. Tai taip pat lemia energijos balansą.
Biocheminių šilumos atsargų pokyčiai ( ) miškuose atmetami, nes jie sudaro labai nedidelį procentą viso . Sistemos entalpijos pasikeitimas ( ) negali būti ignoruojamas, nors taip pat sudaro mažą procentą viso energijos balanso: labai svarbus naktį – jis beveik prilygsta . ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-11-26
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis394.89 KB
Autoriusinga
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/DėstytojasA. Bukantis
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Misko ir sodu mikroklimatas [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 5 Klasė/kursas
  • A. Bukantis
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą