Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Lietuvos raudonoji knyga

Lietuvos raudonoji knyga

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Gyvūnai. Žinduoliai. Stumbras. Paukščiai. Juodasis gandras. Ropliai ir varliagyviai. Lygiažvynis žaltys. Žuvys. Jūrinė nėgė. Moliuskai. Pleištinė geldutė. Vabzdžiai. Juodasis apolonas. Vėžiagyviai. Ilgauodegis kalanas. Dėlės. Medicininė dėlė. Gaubtasėkliai. Paprastoji vandens lelija. Plikasėkliai. Europinis kukmedis. Sporiniai induočiai. Miškinis spyglainis. Samanos. Minkštasis kiminas. Maurabragiai. Rykštinis maurabragis. Grybai ir kerpės. Raudonkepuris baravykas. Išvados. Priedai (2).

Ištrauka

Seniai pasaulyje ieškoma būdų, kaip sustabdyti augalų ir gyvūnų rūšių nykimą arba šį procesą bent prognozuoti bei valdyti. Mat iki šiol daugelis rūšių išnyko net nežinant, neįtariant joms grėsusio pavojaus. Apie praradimą sužinota tik sunaikinus paskutinį rūšies individą (tauras, Stelerio karvė) ar populiaciją arba peržengus kritinę ribą, aki rūšies išgelbėti jau neįmanoma. Imta registruoti retesnes bei pastebimai nykstančias rūšis, stebėti jų populiacijų būklę, gausumo mažėjimo tendencijas, ieškoti rūšių retėjimo priežasčių ir būdų joms pašalinti. Taip Tarptautinės gamtos ir gamtos išteklių apsaugos sąjungos, jos retų ir nykstančių rūšių komisijos buvo sumanyta ir 1966m. pradėta spausdinti Raudonoji knyga. Šios Knygos tomuose kaupiama informacija apie retas ir nykstančias žinduolių, paukščių, varliagyvių, roplių, gėlųjų vandenų žuvų, kitų gyvūnų, taip pat augalų rūšis.
Pasaulio raudonoji knyga – ne įstatymas, ne tarptautinė konvencija, kurių privaloma laikytis. Tai tik informacinio bei rekomendacinio pobūdžio dokumentas. Vis dėlto Knygos veiksmingumas ir moralinis poveikis – labai dideli. Šalis, kurioje dar išlikusi į Knygą įrašyta rūšis, morališkai atsako už šios rūšies išsaugojimą žmonijai, ateities kartoms.
Apie specialius retų ir nykstančių rūšių sąrašus Lietuvoje pradėta galvoti 1959m., kada buvo priimtas pirmasis Gamtos apsaugos įstatymas.
Gamtos apsaugos komiteto siūlymu 1976m. tuometinė Lietuvos TSR Ministrų Taryba įsteigė Lietuvos TSR raudonąją knygą, patvirtino šios knygos tvarkymo nuostatus. Knyga išspausdinta 1981m. (papildomas tiražas išleistas 1984m.). Į Lietuvos TSR raudonąją knygą įrašyta 41 gyvūnų (žinduolių, paukščių, roplių, varliagyvių ir vabzdžių) rūšis ir visa kamanių gentis, taip pat 30 aukštesniųjų augalų rūšių. Lietuvos TSR raudonoji knyga turėjo kai kurių trūkumų, tad ji netapo visų globos reikalingų augalų ir gyvūnų rūšių sąvadu.
Vis dėlto Raudonoji knyga savo vaidmenį atliko. Ji atkreipė visuomenės dėmesį į retų ir nykstančių rūšių apsaugos būtinybę, atidžiau (atsižvelgiant į retų rūšių apsaugos reikalavimus) pradėta rengti miškotvarkos, žemėtvarkos ir kitus kraštovaizdžio pertvarkymo projektus, suaktyvėjo draustinių steigimas. O svarbiausia – Raudonoji knyga paskatino į Knygą įrašytų rūšių tyrimą, domėjimąsi jų būkle ir informacijos kaupimą.
Nuo 1990m. Lietuvos raudonosios knygos sudarymo ir tikslinimo ėmėsi Lietuvos Respublikos Aplinkos apsaugos departamentas.
Ši Lietuvos raudonoji knyga parengta vadovaujantis Aplinkos apsaugos departamento patvirtintu retų bei nykstančių gyvūnų, augalų ir grybų sąrašu. Į knygą įrašytos retos bei nykstančios gyvūnų, augalų ir grybų rūšys, kurios natūraliai gyvena ir dauginasi Lietuvos Respublikos teritorijoje bei kontinentiniame šios teritorijos šelfe. Lietuvos raudonosios knygos komisija rūšis pagal apsaugos reikalingumą ir saugojimo būdus suskirstė į šias rūšis: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-11
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis1.51 MB
AutoriusRaimike
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasLektorė I. Balčiūnienė
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos raudonoji knyga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • 3 Klasė/kursas
  • Lektorė I. Balčiūnienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą