Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Mitozės reguliavimo molekuliniai mechanizmai

Mitozės reguliavimo molekuliniai mechanizmai

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Ląstelės ciklo etapai. Mitozė. Ląstelės ciklo reguliacija. Molekuliniai mitozės reguliavimo mechanizmai. Oocitų, kiaušinių ir ankstyvų embrionų biocheminiai tyrimai. Schizosaccharomyces pombe genetiniai tyrimai. Ankstyvųjų mitozės įvykių aktyvacija. Anafazės reguliacija. Branduolio apvalkalo atgalinis susiformavimas ir citokinezė. Darbas iliustruotas paveikslėliais (9).

Ištrauka

Ląstelės egzistavimas prasideda jos susidarymu iš motininės ląstelės ir baigiasi dalijimusi į dvi dukterines ląsteles. Tarp dviejų dalijimųsi ląstelėje vyksta tam tikri pokyčiai: ląstelė auga, sintezuoja baltymus, replikuoja DNR ir dalijimosi metu vienodai paskirsto genetinę medžiagą dviem dukterinėms ląstelėms. Procesų visuma nuo ląstelės susidarymo iš motininės ląstelės iki pasidalijimo vadinama ląstelės ciklu. Eukariotinės ląstelės dalijimosi ciklas vyksta tam tikrais etapais (1 pav.).


Kaip matyti 1 pav., skiriami du pagrindiniai ląstelės ciklo etapai:
• Interfazė, kuri skirstoma į tris fazes: G1, S ir G2;
• M fazė.
G1 fazės tarpsniu ląstelė auga, vyksta medžiagų apykaita bei dvigubėja organelės. Per S fazę vyksta DNR replikacija ir dvigubėja genetinė medžiaga. G2 fazės metu ląstelė auga ir ruošiasi mitozei.
Interfazės metu chromatinas yra dekondensuotas, chromosomos šviesiniu mikroskopu nematomos, tačiau chromatino išsidėstymas nėra atsitiktinis. Telomerinėmis ir centromerinėmis sritimis interfazinės chromosomos tvirtinasi prie vidinės branduolio apvalkalo pusės ir taip užima savitą vietą branduolyje. Nuo ląstelės rūšies priklauso interfazės trukmė. Ji gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų ir ilgiau. Dažniausiai interfazės trukmę lemia G1 fazės eiga. G fazės yra reikšmingos ne tik ląstelės augimui, jų metu aktyviai tikrinama ląstelės ciklo eiga. Įvairios pažaidos (replikacijos klaidos, nukleotidų ar histonų stoka ir kt.) ląstelės ciklą dažniausiai stabdo būtent G fazių metu.
M fazės metu ląstelėje vyksta esminiai pokyčiai: kinta chromatino kondensacija, suyra branduolio apvalkalas, persitvarko ląstelės griaučiai, chromosomos juda vidurio plokštumos link, o vėliau – ląstelės polių link, dalijasi branduolys ir visa ląstelė. Šie procesai garantuoja tikslų genetinės medžiagos padalijimą į dvi lygias dalis, atitenkančias dukterinėms ląstelėms. Skirtingai nuo interfezės, M fazės metu biosintezės procesai beveik nevyksta, visas ląstelės aktyvumas skiriamas dalijimuisi. M fazės tarpsniu sintezuojami tik tam tikri reguliaciniai baltymai. M fazės metu ląstelė suapvalėja, branduolio srityje išryškėja chromosomos.
M fazę sudaro du nuoseklūs procesai:
• Mitozė;
• Citokinezė.
Citokinezė – citoplazmos dalijimasis, užbaigiantis genetinės medžiagos skirstymą tarp dviejų naujų ląstelių. Mitozė – tai ląstelės ciklo etapas, kurio metu dalijasi ląstelės branduolys ir jame esanti DNR. Pagrindiniai kitimai, vykstantys mitozės metu, lemia tikslų chromosomų pasiskirstymą tarp dukterinių ląstelių.
Ląstelės ciklo trukmė priklauso nuo organizmo, jo vystymosi stadijos, ląstelių rūšies. Ląstelės, kurios greitai dalijasi, ciklas gali trukti mažiau kaip 30 min. Lėtai augančių organų ląstelės ciklas gali trukti keletą mėnesių. Vidutinė eukariotinės ląstelės ciklo trukmė yra apie 24 val.
Skiriasi ir ląstelės ciklo etapų trukmė. M fazė yra trumpa, vidutiniškai trunka apie 1 valandą. Mitozės metu branduolys pasidalija per 30–60 min. Ilgiausia yra interfazė. S fazė trunka 10–12 val. Daugiausia skiriasi ląstelių G1 fazės trukmė, o kai kurios ląstelės šios fazės išlieka visą savo gyvenimą. Laikinai ar visiškai nesidalijančios G1 fazės ląstelės vadinamos "besiilsinčiomis" ląstelėmis arba pasitraukusiomis iš ląstelės ciklo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-12-16
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis472.14 KB
Autoriusvilmutee
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/Dėstytojasdoc. G. Gedminienė
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasFundamentinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mitozes reguliavimo molekuliniai mechanizmai [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 5 Klasė/kursas
  • doc. G. Gedminienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą