Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Fermentai — specifiniai biologiniai katalizatoriai

Fermentai — specifiniai biologiniai katalizatoriai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Fermentų veikimo sąlygos. Fermento – substrato kompleksas. Biokatalizatoriai maisto pramonėje. Biokatalizatoriai lengvojoje pramonėje. Biokatalizatoriai žemės ūkyje. Fermentų vaidmuo gaminant sintetines skalbimo priemones. Biologinių katalizatorių biosintezės tyrimai. Apibendrinimas. Priedai (1).

Ištrauka

Visos cheminės medžiagų apykaitos reakcijos organizme vyksta gana greitai esant palyginti pastoviai temperatūrai, slėgiui, reguliuojamų medžiagų koncentracijai, aktyviai aplinkos reakcijai. Visa tai įmanoma tik dėl biologinių katalizatorių. Visose organizmo ląstelėse biologinių katalizatorių vaidmenį atlieka fermentai, arba enzimai.
Fermentai – tai labai specifiški baltymai, spartinantys chemines reakcijas ląstelėse, t. y. jie veikia kaip biologiniai katalizatoriai. Jie negali sukelti naujų reakcijų arba pakeisti jų krypties, bet reguliuoja organizme vykstančių reakcijų greitį. Fermentų reikia labai nedaug, nes jie kaip katalizatoriai labai aktyvūs ir katabolizmo metu jų molekulės nekinta. Pagrindinės fermentų savybės yra didelis katalitinis aktyvumas, poveikio specifiškumas, termolabilumas ir grįžtamasis veikimas. (http://www.fermentas.lt).
Ląstelėse vyksta daug cheminių reakcijų, iš kurių kiekvieną kontroliuoja specifinis fermentas. Medžiagos, kurių apykaitą kontroliuoja fermentas, vadinamos substratais. Pagrindinė fermento užduotis – padidinti cheminės reakcijos greitį sumažinant suaktyvinimo energijos, reikalingos substratų apykaitai, sąnaudas. (http://www.ibt.lt ).
Šio referato tikslas – susipažinti su fermentais kaip specifiniais biologiniais katalizatoriais, išsiaiškinti jų veikimą bei reikšmę.


Fermentų veikimą lemia įvairūs veiksniai: temperatūra, terpės pH, substrato ir fermento koncentracija, įvairūs aktyvatoriai, inhibitoriai, nuodai.
Vandenilio jonų koncentracija. Dauguma fermentų yra labai jautrūs pH pokyčiams. Kiekvienam fermentui būdinga tam tikra optimalių pH reikšmių sritis, kai jo aktyvumas yra maksimalus pH pokyčiai veikia fermento aktyviojo centro funkcinių grupių jonizavimą, todėl kinta substrato jungimasis su fermentu, kartu ir katalizės greitis.Be to, pH pokytis gali paveikti fermento ir substrato komplekso skilimo greitį. Papildomi pH efektai atsiranda, kai substratas taip pat yra jonizuotas. (Praškevičius A., 1975 ).
Temperatūra. Didinant temperatūrą, fermentinės reakcijos greitis didėja panašiai kaip ir cheminės reakcijos.Tai paaiškinama substrato kinetinės energijos padidėjimu, kartu ir molekulių susidūrimų padažnėjimu. Įvairūs fermentai skiriasi temperatūros optimumu. Kai kurie jų (ribonukleazė, apvalyta krieno peroksidazė) yra atsparūs aukštai temperatūrai.
Fermentų aktyvatoriai, inhibitoriai ir nuodai. Medžiagos, kurios padidina fermentų aktyvumą, vadinamos aktyvatoriais, o kurios slopina – inhibitoriais. Aktyvatoriai nėra absoliučiai būtini fermentų veiklai, tačiau be jų reakcijos greitis sumažėja.
Dažniausiai fermentų aktyvatoriai yra metalų (Mg , Ca , Zn , Mn , Co , Ni , K , Li ) jonai. Jų ryšys su fermentu labai silpnas, o veikimas nespecifiškas. Metalų jonai sudarydami chelatus, gali substratą arba kofermentą sujungti su apofermentu. Be to, metalo jonai, prisijungdami prie baltymo, gali sukelti fermento molekulės konformacinius pokyčius.
Ląstelėje yra ne tik fermentinių reakcijų aktyvatorių, bet ir inhibitorių, kurie jas stabdo. Dažnai fermentinių reakcijų inhibitoriai būna metabolizmo arba pačios reakcijos produktai. Inhibitoriai yra svarbūs ląstelės metabolizmo reguliacijai. Ankštinių augalų sėklose, bulvių gumbuose ir kituose augaluose aptikta nedidelės molekulinės masės baltymų, kurie yra proteinazių inhibitoriai. Manoma, kad jie yra svarbūs augalų atsparumui įvairiems kenkėjams – vabzdžiams, grybams ir bakterijoms. ( Bluzmanas P., 1991 ). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-08-04
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.62 KB
Autoriuslaima
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/Dėstytojasprof. habil. dr. V. Sirvydis
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Fermentai specifiniai biologiniai katalizatoriai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
  • prof. habil. dr. V. Sirvydis
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą