Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Fotosintezė (5)

Fotosintezė (5)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Fotosintezės charakteristika. Fotosintezės fazės. Chloroplastai. Fotosistemos. Grandininė elektronų pernaša. Fotofosforilinimas. Kalvino ciklas. Fotosintezės reguliacija. Fotosintezė tropiniuose ir dykumų augaluose. Fotosintezė halobakterijos. Išvados.

Ištrauka

Fotosinteze vadinamas organinių medžiagų susidarymo iš neorganinių junginių procesas, vykstantis šviesoje chlorofilo turinčiuose audiniuose. Organinės medžiagos sintetinamos iš CO2 ir H2O, o kaip šalutinis produktas išsiskiria deguonis. Šio proceso metu iš mažai energijos turinčių medžiagų – anglies dioksido ir vandens – sintetinamas daug energijos turintis angliavandenilis gliukozė: 6CO2 + 6H2O → C6 H12O6 + 6O2.
Fotosintezė vyksta tik tose ląstelėse, kuriose yra žalios plastidės – chloroplastai. Iš tokių ląstelių sudaryti lapai, todėl jie laikomi augalo fotosintezės organais.
Visas fotosintezės procesas susideda iš dviejų fazių: šviesos ir tamsos.
Fotosintezė – unikalus ir svarbiausias procesas, vykstantis žemėje ir būtinas augalams, gyvūnams bei kitiems organizmams egzistuoti.
Šalutinis fotosintezės produktas O2 kaupiasi atmosferoje ir yra būtinas aukštesniųjų organizmų ir aerobinių mikroorganizmų gyvybinei veiklai. Iš O2 susidaro ozono (O3) sluoksnis, kuris saugo gyvuosius organizmus nuo kenksmingo saulės ultravioletinių spindulių poveikio. Žemės gyventojai kasmet suvartoja 900 mlrd. m3 O2. Daug O2 suvartoja gyvūnai, mikroorganizmai, grybai, pramonė, transportas.
Kasmet fotosintezės būdu sintetinama apie 400 mlrd. tonų organinių medžiagų. Atmosferoje esantis ir vandenyje ištirpęs CO2 atsinaujina kas 300 metų, o O2 – kas 2000 metų. Šie faktai rodo, kokia aktuali yra gamtos apsaugos problema, kaip svarbu išsaugoti ir gausinti planetos žaliuosius plotus.


Didžiausią dalį žemės biosferos organinių medžiagų pagamina augalai, dumbliai, ir kai kurios bakterijos, veikiant saulės šviesai. Tai yra fotosintezė. Fotosintezės substratai – nedidelės vidinės energijos neorganinės molekulės CO2 ir H2O. Iš jų sintetinami sudėtingi, didelę vidinę energiją turintys organiniai junginiai. Fotosintezės metu kaip šalutinis produktas išskiriamas deguonis. Tie gyvieji organizmai, kurie sintetina būtinus junginius, naudodami saulės šviesos energiją, vadinami autotrofais. Autotrofai nevartoja kitų organizmų pagamintų organinių medžiagų, jų gyvybinę veiklą garantuoja tik fotosintezė. Augalai, dumbliai ir kai kurios bakterijų rūšys – tipiški autotrofai. Nemaža dalis gyvųjų organizmų negali pasigaminti organinių junginių fotosintezės būdu ir turi gauti šiuos junginius iš kitų organizmų. Tokie organizmai vadinami heterotrofais. Ir autotrofų, ir heterotrofų ląstelėse vyksta kvėpavimo procesai, kurių metu yra skaidomi organiniai junginiai ir išskirta energija kaupiama makroenerginėse ATP jungtyse. Vykstant ląsteliniam kvėpavimui, autotrofai skaido jų pačių pagamintas organines medžiagas, o heterotrofai – pasisavintas iš kitų organizmų. Abiem atvejais CO2 ir H2O yra galutiniai ląstelinio kvėpavimo produktai (1 pav.), kurie išskiriami į aplinką. Autotrofai pasisavina CO2 ir H2O iš aplinkos ir vėl panaudoja fotosintezei. Taigi galima teigti, jog fotosintezė yra procesas, atvirkščias ląsteliniam kvėpavimui.
Atsižvelgiant į galutinius fotosintezės produktus, organizmai gali būti skirstomi į dvi klases: 1) išskiria deguonį; 2) neišskiria deguonies.
Pirmajai grupei priklauso žalieji augalai, kurie fotosintezės metu iš CO2 ir H2O gamina angliavandenius: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-03-19
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis620.33 KB
AutoriusZybis
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasR. Viršilas
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Fotosinteze (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • R. Viršilas
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą