Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Pinčių morfologiniai tipai, atsiradimas ir reikšmė

Pinčių morfologiniai tipai, atsiradimas ir reikšmė

  
 
 
1234567
Aprašymas

Pinčių (Spongia) morfologiniai tipai, jų atsiradimas ir reikšmė. Kas yra pintys? Pinčių morfologiniai tipai. Pinčių atsiradimas. Pinčių reikšmė. Išvados.

Ištrauka

Pintys (Porifera arba Spongia) – sėslūs primityviausi daugialąsčiai gyvūnai, bestuburių gyvūnų tipas (http://www.muziejus.lt/trgyvunija.php). Tikrų organų ir audinių nėra, bet kūną sudaro įvairios formos ir skirtingas funkcijas atliekančios ląstelės. Pintims būdingos apykaklinės ląstelės. Jos dengia kūno ertmes. Visą pinčių kūną veria daugybė kanalėlių, kurie veda į centrinę paragastralinę ertmę. Kūno formą palaiko mineralinis ar organinis skeletas (Kazlauskas, 1988). Pintys skirstomos į: Kalkines (Calcarea), Stiklapintes (Hexactinellida), Tikrąsias (Demospongia). Gyvena pavieniui, kolonijomis arba ant tvirtų povandeninių uolų, nuo pakrančių iki 1000 m. gylio.
Jos paplitusios Atlanto, Ramiajame vandenynuose, Viduržemio jūroje. Gausiausiai tropiniuose arba subtropiniuose vandenyse. Per kūne esančias angeles filtruoja vandenį, taip gaunančios maistines medžiagas. Nedidelė pintis per parą perkošia 75 litrus vandens. Jų kūno formą palaiko skeletas – kalkinės, silikatinės arba organinės kilmės adatėlės. Pintys užauga iki 1,5 m aukščio (http://www.muziejus.lt/trgyvunija.php).
Pasaulyje žinoma maždaug 5000 rūšių. Apie 150 rūšių gyvena gėlame vandenyje. Pintys yra sėslios ir gali gyventi tik gėlame vandenyje, nes priešingu laisvai plaukiojančios detrito liekanos įstrigtų pintyse ar užkištų jų poras (Biology, 1987). Lietuvoje gyvena 6 pinčių rūšys (Kazlauskas, 1988).

Pinčių morfologiniai tipai

Pagal sandarą pintys skirstomos į tris tipus: askono, sikono ir leukono (4 pav.) (Kazlauskas, 1988). Paprasčiausiam pinčių tipui būdinga tai, kad askonas turi vieną prieangio ertmę, išklotą choanocitais; sikono tipui būdinga tai, kad choanocitai yra iškloję daug mažyčių ertmių, kurios išsikiša į prieangį, tuo tarpu paskutiniojo, leukono tipo choanocitai dengia daugybę tuščiavidurių ataugų, vadinamų ,,žiuželinėmis kameromis", kurios jungiasi su išore ir su prieangio ertme atitinkamais aferentiniais ir referentiniais kanalėliais (Iliustruotas žinynas, zoologija, 1999).
Primityviausios– askono tipo pintys (1 pav.) . Tai ne sistematinės kategorijos, nes to paties būrio pintys gali būti įvairiausios sandaros. Askono tipo pinčių apykaklinės ląstelės iškloja ištisiniu sluoksniu centrinę paragastralinę ertmę. Tai paprastai jaunos besivystančios pintys (Kazlauskas, 1988). Askoninės pintys yra smulkios, radialiai simetriškos, o jų forma primena vazą. Centrinė ertmė (spongocelomas) atsiveria į išorę žiotimis osculumu. Pintys neturi burnos ar virškinamojo trakto. Askono tipui būdingi porocitai (vamzdinės ląstelės), kurios veria kūno sienelę ir jungia išorinį bei vidinį kūno paviršius. Išorinis kūno paviršius, išskyrus tas vietas, kur lokalizuojasi porocitai, yra padengtas suplokštėjusiomis ląstelėmis pinakocitais. Ištisinis jų sluoksnis sudaro pinakodermą, tai pinčių epidermis. Askonoidinių pinčių spongocelomas išklotas pavieniu choanocitų sluoksniu. Jų išsidėstymą tik pertraukia porocitų vidiniai galai. Choanocitų apykaklė iš kokių 30 – 40 mikrofilamentų, tarp kurių užstringa maisto dalelės varomos su vandens srove, kurią sukelia žiuželis. Kūno sienelės vidurinį sluoksnį sudaro mezoglėja (mezenchima). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis933.48 KB
AutoriusSandra
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2010 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasKiseliauskienė
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pinciu morfologiniai tipai atsiradimas ir reiksme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Kiseliauskienė
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą