Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Žiedų apdulkinimas bičių pagalba

Žiedų apdulkinimas bičių pagalba

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Tikslas išnagrinėti žiedų apdulkinimą bičių pagalba, bičių reikšmę apdulkintiems augalams, jų pakankamą kiekį tai padaryti, bičių viliojimą prie nenoriai lankomų augalų, jų apsauga nuo pesticidų, bei gyvenimą šiltnamiuose. Žiedų apdulkinimo būdai. Bičių reikšmė sodui. Vasarą žydinčių augalų apdulkinimas. Bičių reikšmė apdulkinamiems augalams. Bičių pakankamumo nustatymas. Bičių viliojimas. Bitės šiltnamiuose. Bičių apsauga naudojant pesticidus. Išvados.

Ištrauka

Bitės dėl specifinio jų teikiamo produkto -medaus ir vaško – žmonėms rūpėjo jau pirmykštėje bendruomenėje. Lietuvių mitologijoje jos vadinamos šventais Dievo vabalėliais, o jų naikinimas laikomas nuodėme ir už tai net baudžiama. Tikėta, kad bitės pačios pasirenka šeimininką, todėl tapdavo senojo bitininko ir sodybos, kurioje spiečius susimetė, bendru turtu, o savininkai – bičiuliais. Taip prasidėjo graži žmogaus ir bitės draugystė, padovanojusi dar vieną taurų žodį – bičiulis.
Bėgant laikui bitės tapo ne tik žmogaus bičiulės bet ir neatskiriama nuo žemės ūkio agrotechninė priemonė.
Pagrindinė žemės ūkio entomofilinių augalų žiedų apdulkintojo vaidmuo tenka naminėms bitėms. Jos gyvena gausiomis šeimomis. Išskridusi vieną kartą, kad pririnktų savo medaus gurklelį, bitė aplanko 80- 150 ir daugiau žiedų, o stipriosios šeimos bitės per sezoną aplanko apie milijardą žiedų.
Išimtinė naminių bičių savybė yra jų politrofiškumas, t. y. sugebėjimas žydėjimo laiku lankyti visas žydinčių augalų rūšis (nors nektaringesnės konkuruoja). Vertingiausia yra tai, kad bet kuriuo vasaros laiku ir bet kur galima sukoncentruoti jų kiekį, reikalingą optimaliam žiedų apdulkinimui. Be to, į nenoriai lankomus augalus bites galima nukreipti (vilioti). Sumaniai bitininkaujant, naminės bites galima apsaugoti nuo kenksmingų pesticidų, ko beveik negalima padaryti su laukiniais apdulkintojais.
Atsižvelgiant į laukinių bičių ir kitų apdulkintojų nepakankamą kiekį, Lietuvos žemės ūkio ministerijos įstatymu naminės bitės įteisintos kaip privaloma agrotechninė priemonė visiems entomofilinių augalų sėkliniams pasėliams. Bitės žemės ūkui reikalingos taip, kaip žmogui kasdieninė duona.
Šio darbo tikslas išnagrinėti žiedų apdulkinimą bičių pagalba, bičių reikšmę apdulkintiems augalams, jų pakankamą kiekį tai padaryti, bičių viliojimą prie nenoriai lankomų augalų, jų apsauga nuo pesticidų, bei gyvenimą šiltnamiuose.

Apdulkinimas – žiedadulkių pernešimas nuo kuokelių ant piestelės purkos. Procesas, kai kuokeliai yra tame pačiame žiede (vikiai, pupos, miežiai) ir augalai gali savomis žiedadulkėmis apsidulkinti, vadinamas savidulka. Prie savidulkių augalų priskiriami: žirniai, vikiai, miežiai, avižos, kai kurios kviečių veislės ir kiti. Šitie augalai apsivaisina dar neprasiskleidus, todėl žiedadulkės nuo kitų žiedų į juos patekti negali. Bet žirnio ir vikio regimi žiedai rodo, kad šitie augalai seniau buvo apdulkinami vabzdžiais kryžminiai. Vėliau dėl vabzdžių stokos kryžmini apdulkinimas pasidarė netikras, žirniai ir vikiai perėjo prie savidulkio apvaisinimo.
Savidulkiai augalai turi palikimą išsigimti. Selekcininkai, norėdami pagerinti jų veisles, dirbtinai juos kryžmina.
Kryžminis apdulkinimas - žiedadulkės pernešamos iš vieno augalo žiedo į kito augalo žiedą. Prie kryžminiai apdulkinamų augalų priskiriami tokie, kurie apsivaisina tik tada, kai vieno augalo žiedo žiedadulkė patenka ant kito to paties rūšies augalo žiedo. Prie tokių augalų priklauso dobilai , esparcetas, kanapė ir kai kurie kiti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-10-12
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis30.96 KB
AutoriusJūratė
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2010 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasAlgirdas Amšiejus
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007 Ziedu apdulkinimas biciu pagalba [speros.lt].docx
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Algirdas Amšiejus
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+3
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą