Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Augalinės ląstelės sienelė

Augalinės ląstelės sienelė

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Bendrosios biologijos referatas. Įžanga. Augalinės ląstelės sandara. Sienelė. Plazminė membrana. Deoksiribonukleo rūgštis (DNR). Chromosomos. Branduolys. Branduolėlis. Mitochondrija. Chloroplastai. Chromoplastai. Leukoplastai. Ribosomos. Goldžio kompleksas. Endoplazminis tinklas. Lizosomos. Vakuolės. Pūslelės. Ląstelės griaučiai.

Ištrauka

Prieš pradedant nagrinėti ląstelę ir jos organoidus, vertėtų žinoti pagrindinius ląstelę apimančius teiginius. Visų pirma, ląstelė – tai visų organizmų sandaros ir vystymosi vienetas, mažiausias gyvo organizmo vienetas. Ląstelės yra išsidėsčiusios tarpląstelinėje medžiagoje, kuri joms teikia mechaninio tvirtumo. Visų vienaląsčių ir daugialąsčių organizmų ląstelės yra panašios savo sandara, chemine sudėtimi, svarbiausiais gyvybinės veiklos ir medžiagų apykaitos požymiais. Pagal sandarą jos yra skirstomos į dvi grupes: tai ikibranduolinės ląstelės (prokariotai) ir branduolinės ląstelės (eukariotai).
Tačiau plačiau panagrinėsime augalinę ląstelę. Jos susintetina didžiąją dalį Žemės biosferos organinių medžiagų. Fotosintetinti organines medžiagas iš neorganinių geba tik augalinės ląstelės ir dalis prokariotų.
Bendroji augalinės ląstelės sandara tokia pati, kaip ir gyvūninės ląstelės. Du esminiai skirtumai yra augalinėms ląstelėms būdingos plastidės ir ląstelės sienelės. Tačiau augalinės ląstelės turi ir daugiau ypatumų.
Augalinės ląstelės ypatumai:
1. Celiuliozinė ląstelės sienelė.
2. Plastidės ir fotosintezė.
3. Atsarginis angliavandenis - krakmolas.
4. Centrinė vakuolė
5. Citokinezė su fragmoplastu.
6. Plazmodezmos.

Augalinės ląstelės apvalkalą sudaro plazminė membrana ir celiuliozinė ląstelės sienelė. Sienelė yra už ląstelės plazminės membranos, todėl ji yra užląstelinis ląstelės darinys. Sienelės sudarymui reikalingas medžiagas išskiria ląstelė.
Sienelės karkasą sudaro celiuliozinių gijų rezginys, kurio tarpai užpildyti polisacharidų drebučiais. Sienelėse yra vandeningos (celiuliozė ir kiti polisacharidai yra hidrofiliniai) - 60-70% jų masės sudaro vanduo, laisvai prasisunkiąs ląstelių sienelėmis.
Paprastai augalinės ląstelės viduje ištirpusių medžiagų osmosinė koncentracija didesnė, negu aplinkoje. Todėl vanduo veržiasi į ląstelių vidų. Ląstelių tūris didėja, ląstelės pučiasi, kol ištempia ląstelių sieneles. Augalo sienelių ištempimas vadinamas turgoru. Turgoras žoliniams augalams suteikia stangrumo, išlaiko jų formą. Trūkstant vandens (pvz., labai karštą dieną, kai augalas nuskintas) ląstelės prarandą dalį vandens, supliūkšta.
Dalis ląstelių - vandens indai, medienos plaušų ląstelės - gali sumedėti. Medėjant visi sienelės sluoksniai persunkiami ligninu - sudėtingu nepolisacharidiniu polimeru. Ligninas sutvirtina celiuliozines skaidulas. Jis veikia kaip labai kietas užpildas, padidina sienelių atsparumą tempimui ir ypač gniuždymui. Būtent ligninas suteikia medienai jai būdingas savybes.
Kamštinių ląstelių sienelės persisunkia lipidinės kilmės suberinu ir pasidaro nepralaidžios nei vandeniui, nei dujoms. Kamštinės ląstelės - geras izoliatorius. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBiologijos referatas
KategorijaBiologija
TipasReferatai
Apimtis25 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13
Dydis347.94 KB
AutoriusIngrida
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasS. Kusienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasCheminės technologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Augalines lasteles sienele [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 25 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • S. Kusienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą