Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Biologija (16)

Biologija (16)

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Kaukolės amžiniai ir lytiniai ypatumai. Raumenų vystymasis. Judesių vystymasis. Stuburo linkiai. Judesių koordinacija. Pratimai judesiams lavinti. Vaiko amžiaus sąlygojami kaulų ypatumai. Vaiko amžiaus sąlygojami Raumenų ypatumai. Vaikų kraujo gamybos ypatybės. Vaiko kraujagyslių ypatumai. Vaisiaus kraujo apytaka. Vaiko amžiaus sąlygojami virškinimo sistemos ypatumai. Vaiko amžiaus sąlygojami medžiagų apykaitos ypatumai. Vaiko amžiaus sąlygojami kvėpavimo organų ir funkcijos ypatumai. Naujagimio kvėpavimas plaučiais. Kvėpavimo higiena. Vaikų šalinimo sistemos ypatumai. Lytinių požymių vystymasis. Nervų sistemos sandaros ir funkcijos ypatumai susiję su vaiko amžiumi.

Ištrauka

Naujagimio kaukolės smegeninė dalis yra didesnė už veidą, kuris yra siauras ir plokščias dėl žandikaulių dantinių ataugų ir kaulų ančių neišsivystymo. Vėliau veidas auga greičiau ir disproporcija išsilygina. Dygstant pieniniams dantims vystosi žandikaulių dantinės ataugos ir 7 metų vaiko kaukolė darosi labiau panaši į suaugusio žmogaus kaukolę. Naujagimio smegeninės kaulų susijungimo vietose yra nesukaulėjusios vietos – momenėliai. Skiriami šeši momenėliai: du neporiniai – priekinis ir užpakalinis bei du poriniai – pleištiniai ir speniniai. Abiejų momenkaulių ir kaktikaulio siūlių susijungimo vietoje yra priekinis momenėlis. Jis yra didžiausias ir užanka antraisiais gyvenimo metais. Abiejų momenkaulių ir pakauškaulio siūlių susijungimo vietoje yra užpakalinis momenėlis. Jis yra mažesnis už priekinį ir užanka per 2-3 mėnesius nuo gimimo. Kiekviename kaukolės šone yra du mažesni momenėliai- pleištiniai ir speniniai. Jie užanka tuoj po gimimo.
Kaukolės senėjimas siejasi su dantų kritimu, dantinių ataugų atrofija,. Senatvėje skliauto kaulai suplonėja. Moters kaukolei yra būdingi lėkšti antakiniai lankai, ovalios akiduobių įeigos, status kaktikaulio žvynas. Vyro kaukolėje – antakiniai lankai atsikišę į priekį, akiduobių įeigos kampuotos, kaktikaulio žvynas nuožulnus. Moters kaukolės įvairūs matmenys yra mažesni už vyro, visi kiti kauliniai iškyšuliai mažiau ryškūs, kaulai lygesni, švelnesni.
Raumenų vystymasis
Raumenys vystosi iš gemalinio lapelio – mezodermos. Aštuntą embrioninio vystymosi savaitę jau galima išskirti visus raumenis, o dešimtą savaitę jau vystosi sausgyslės. Antrą – ketvirtą mėnesį į raumenis įauga nervai. Anksčiausiai subręsta liežuvio, lūpų, tarpšonkauliniai, diafragmos ir nugaros raumenys, vėliau rankų ir vėliausiai – kojų raumenys. Naujagimio visi griaučių raumenys jau susiformavę, tačiau jų vidinė sandara keičiasi, raumenys auga ir vystosi iki 20-25 metų amžiaus. Naujagimio raumenys sudaro apie 23% jo kūno svorio.
Vaikui augant, formuojantis judėjimo įgūdžiams, tobulėja ir raumenų sandara. Raumeninių skaidulų perėjimo į sausgysles vietose aptinkamos branduolių sankaupos, vadinamosios "augimo zonos", iš kurių raumuo auga ilgyn iki 25 metų. 12-15 metų amžiaus griaučių raumenys sudaro apie 32% kūno svorio, jų struktūra jau artima suaugusiųjų. Lytinio brendimo periodo metu, suaktyvėjus kūno augimui į ilgį, raumenys ilgėja intensyviau negu storėja. 15-18 amžiaus metais toliau auga raumenys, vystosi jų struktūriniai elementai. Apie 18 amžiaus metus žymiai sustorėja raumeninės skaidulos, jos dažnai susilieja į masyvius pluoštus. Senatvėje (po 70 metų) raumenų pakitimai jau ryškūs, atrofuojasi raumeninės skaidulos, silpnėja jų skersinis ruožėtumas, sumažėja branduolių kiekis.
Judesių vystymasis
Raumenys pradeda susitraukinėti jau antro embrioninio vystymosi mėnesio pabaigoje. Palaipsniui atsiranda raumenų tonusas. Paliesta 3 mėn. vaisiaus plaštaka gali susigniaužti į kumštį. 4 mėnesių vaisiaus juosmens galūnių raumenys susitraukinėja. Tai vadinami vaisiaus judesiai. Palaipsniui jie darosi dažnesni ir tokie aiškūs, kad nėščia moteris juos gerai jaučia. Kvėpavimo, čiulpimo, galvos judesiai atsiranda dar gerokai prieš gimimą. Tačiau šie judesiai yra labai lėti. Gimęs kūdikis pirmomis dienomis pradeda aktyviai judėti – skeryčiojasi, spardosi ir t. t.
Antrą gyvenimo mėnesį suka galvą į šviesą, o dar vėliau – į garsą. Gulėdamas ant pilvo, jis kelia galvą, o baigiantis 2 mėnesiui, pasiremdamas pakelia ne tik galvą, bet ir krūtinę. 3 mėnesių kūdikis persiverčia ant pilvo, 5 mėn., pamatęs naują daiktą, tiesia į jį rankas, griebia ir kiša į burną. 7 mėnesių jau sėdi, o 8 mėnesių laikydamasis pats atsisėda ir bando atsistoti. Palaipsniui jis pradeda šliaužioti keturiomis, o baigiantis metams arba antrų metų pirmaisiais mėn., puldamas, o paskui vis tvirčiau vaikšto. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBiologijos konspektas
KategorijaBiologija
TipasKonspektai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis30.9 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2011 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasLaimutė Višomirskienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biologija (16) [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 11 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Laimutė Višomirskienė
  • 2011 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą